Dozorčí orgány po celém světě vytáhly do boje proti insider tradingu
Dozorčí orgány v Americe, Evropě i Asii v posledních několika dnech vytáhly do boje proti takzvanému insider trading - tedy zneužívání důvěrných firemních informací, ke kterým mají přístup jen zasvěcené osoby. Jak totiž ukazují dostupné závěry šetření z Ameriky a z Evropy, stejně jako signály z Japonska a z Číny, právě tyto osoby stále častěji důvěrné informace prodávají obchodníkům s cennými papíry. Ti pak díky takto nabité nefér výhodě na trzích vydělávají.
V Americe a v Evropě kvůli tomu bylo minulý týden podáno několik trestních oznámení. Další i díky rozvíjející se přeshraniční spolupráci dozorčích orgánů nelze vyloučit.
Jak na Rádiu Česko zdůraznil ekonom a duchovní otec českého kapitálového trhu a posléze i orgánu, který dohlížel na jeho čistotu, Tomáš Ježek, insider trading je absolutně nejtěžší prohřešek proti kapitálovému trhu a také se nejobtížněji se dohledává nebo dokazuje. Podle něj se podobné praktiky objevily i na Pražské burze.
„Bohužel insider trading u nás vzkvétal, protože dozor byl dlouho nevyvinutý, nebo nebyl tu vůbec. Náš problém byl ten, že kapitálový trh fungoval pět let vůbec bez dozoru a zavést tehdy Komisi pro cenné papíry bylo nesmírně obtížné. Dohled tedy již funguje, jde však o to, aby byl pečlivý, ale stejně se to velmi obtížně dokazuje,“ uvedl s tím, že Komise byla v roce 2006 zrušena a kompetence byly převedeny na ČNB.
Zveřejňování informací
Jak dále Ježek uvedl, vedle insider trading by se podle něj měly dozorčí orgány kapitálových trhů zaměřit na péči o zveřejňování informací.
„Protože kapitálový trh, potažmo trh s akciemi a dluhopisy stojí a padá s informační otevřeností. Je na to propracovaný celý systém, jak se to má dít, ale vždycky jsou chytráci, kteří se to snaží nějakým způsobem obejít,“ dodal.