Pro brigádníky příplatky, pro firmy výdaje navíc. O novele zákoníku práce by mohli poslanci jednat v létě
Lidé, kteří pracují na dohody, by mohli mít nově v práci víc bonusů. Nejspíš budou mít nárok na dovolenou nebo na příplatky za práci o víkendu a ve svátek. Tedy podobně, jako to mají teď jejich kolegové s klasickými smlouvami. Počítá s tím chystaná novela zákoníku práce, které se věnuje seriál Radiožurnálu.
Práce plavčíka je podle Jaromíra ideální letní brigáda. V aquaparku je zaměstnaný na takzvanou dohodu. Lidé, kteří si takto vydělávají delší dobu, by nově mohli dosáhnout i na dovolenou. Nárok na ni ale Jaromíra moc nezajímá.
Poslechněte si reportáž Marie Veselé o dopadu změny zákoníku práce třeba na fungování aquacentra
Další brigádníky, patnáctiletého Davida a sedmnáctiletou Kristýnu zajímá spíš druhá novinka, kterou nejspíš zákoník práce přinese. Jsou to příplatky za práci o víkendech nebo ve svátky.
„Peníze se hodí vždycky. Každá koruna dobrá," shodují se.
Zatímco brigádníci s nadějí vyhlížejí přivýdělek, pro vedení aquaparku bude novela znamenat papírování i peníze navíc.
Senát navrhl dovolenou pro ‚dohodáře‘. Část firem může odejít do šedé zóny, kritizují zaměstnavatelé
Číst článek
„Asi největší problém pro nás bude placení dovolené na zotavenou. Pracuje u nás na 600 lidí na dohodu o provedení práce. A z 95 procent jsou to studenti. Dovolenou na zotavenou budou čerpat v září, kdy sedí ve škole,“ soudí ředitelka Aquapalace Praha Vladana Horáková.
Spočítala, že změny v novele je vyjdou ročně na 3,5 milionu korun navíc. „To je obrovský osobní náklad, který v letošním roce nebyl. Pokud dojde k přijetí nového znění zákoníku, tak v příštím roce by nás to čekalo,“ očekává Horáková.
Novelou zákoníku práce se ještě budou zabývat poslanci. Předlohu jim na konci července vrátil s úpravami Senát. Sněmovna by se k ní mimořádně mohla vrátit do konce prázdnin.