Druhá největší ekonomika světa roste pomaleji, než si Peking naplánoval. Prezident Si vyzval k trpělivosti
Čínský prezident Si Ťin-pching v projevu zveřejněném tento týden vyzval zemi k trpělivosti v době, kdy se vládní komunistická strana snaží zvrátit zpomalování hospodářského růstu. Uvedl rovněž, že západní země se potýkají s čím dál většími problémy kvůli svému materialismu a „duchovní chudobě“. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.
Čína tento týden zveřejnila další sérii statistických dat, která prokazují, že druhá největší ekonomika světa roste výrazně pomaleji, než si vláda v Pekingu naplánovala.
Kerčský most je jasný terč. Rusové se na Krymu nesmí cítit bezpečně, radí generál Hodges
Číst článek
Čínský statistický úřad navíc přestal zveřejňovat údaje o nezaměstnanosti mezi mladými, která byla v posledních měsících rekordní.
Prezidentův projev
Prezident ve svém projevu vyzval, aby Čína „budovala socialistickou ideologii se silnou soudržností“ a zaměřila se na dlouhodobé cíle v oblasti zlepšování školství, zdravotnictví a zásobování potravinami namísto usilování o krátkodobé materiální bohatství.
Si od svého nástupu do prezidentské funkce vyzývá k obnovení role komunistické strany jako ekonomického a sociálního lídra a ke zpřísnění kontroly nad podniky a společností.
Čína slibuje tvrdou odpověď na cesty ‚potížisty‘ Laie. Tchajwanský viceprezident dorazil do New Yorku
Číst článek
Peking již mimo jiné zpřísnil kontrolu nad technologickými firmami, což vedlo k výraznému poklesu jejich tržní hodnoty, upozornila agentura AP.
„Musíme si zachovat svou historickou trpělivost a držet se postupného pokroku,“ uvedl prezident v projevu, který byl zveřejněn krátce po úterním zveřejnění neuspokojivých údajů o červencovém vývoji maloobchodních tržeb a průmyslové výroby.
Projev zveřejnil stranický časopis s tím, že ho prezident přednesl již v únoru v západočínském městě Čchung-čching.
Zveřejňování projevů s několikaměsíčním zpožděním je u tohoto časopisu běžnou praxí, napsala agentura AP.
Lidé v KLDR musejí při úderu tajfunu chránit obrazy Kimů. Doma je má každý, jejich život není priorita
Číst článek
Majetkové rozdíly
Prezident v projevu vyzval ke zmenšení majetkových rozdílů mezi bohatými a chudými Číňany a k „řízení zdravého rozvoje kapitálu“. „Společná prosperita pro všechny lidi“ je podle prezidenta „základním prvkem čínského způsobu modernizace a odlišuje ho od západní modernizace.“
„Západní země jsou dnes v čím dál větších potížích,“ uvedl Si. „Nedokážou omezit chamtivou povahu kapitálu a nedokážou řešit chronické neduhy, jakou jsou materialismus a duchovní chudoba,“ dodal.