Čeští stavebníci neočekávají profit z otevření německého trhu
Od 1. května se Německo neotevřelo pouze českým pracovním silám, ale také firmám, například stavebním. To se vzhledem k pokračujícím problémům, které domácí stavební sektor hlásí, zdá jako dobrá zpráva. Nicméně podle expertů otevření německého trhu skomírající české stavebnictví oživit nemůže.
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš ve Světě o deváté řekl, že zájem českých stavebních firem o proniknutí na německý trh není velký.
„My jsme tu situaci diskutovali s německými kolegy, připravili jsme několik seminářů především pro malé a střední firmy, kde jsme jim dali informace o podmínkách vstupu na německý, případně rakouský trh, ale musím říct, že se jedná jenom o jednotlivce, jednotlivé malé firmy.“
„Uveřejnili jsme i základní informace na webových stránkách svazu, na svazové infolince, ale nepředpokládáme, že by nějaká pozitiva, ale ani negativa pro český stavební trh ta liberalizace k 1. květnu přinesla,“ uvedl Matyáš. Podle něj není ani pravděpodobné, že by se tato situace změnila třeba ve střednědobém výhledu.
„My to moc nepředpokládáme. Je potřeba si uvědomit, že dneska ty vstupy pro stavebnictví jak v Rakousku, v Německu, tak v České republice jsou v podstatě stejné. Paradoxem je, že stavební materiály jsou v Německu na nižší cenové úrovni než v Česku, když ale vezmeme v úvahu pracovní náklady, cenu práce, cestovní náklady, stravné a tak dále, tak se české firmy dostávají do situace, která není úplně konkurenceschopná. Protože samozřejmě minimální mzdové tarify se na německé a rakouské straně držet musí. Takže i z tohoto pohledu skutečně nepředpokládáme nějaké extra přínosy.“
Jisté problémy lze podle Václava Matyáše ale očekávat v důsledku odlivu specialistů a kvalifikovaných pracovníků do Německa či Rakouska. "Tam určité problémy mohou nastat, ale nebude to v nějakém masivním měřítku.“ Komplikace to podle něj může přinést hlavně firmám v příhraničí.