Česko se zapojilo do projektu, jenž pomáhá nezaměstnaným Gruzíncům
Gruzie se řadí k zemím s vysokou nezaměstnaností. Podle neoficiálních čísel je bez práce až 45 % lidí. Řada Gruzínců proto často odjíždí za výdělkem do zahraničí, především směrem na západ. Po nuceném, nebo dobrovolném návratu do vlasti poté řeší tíživou situaci znovu. Postavit se na vlastní nohy jim už tři roky pomáhá projekt Evropské unie, do kterého se zapojila také Česká republika. Uspět se mu daří ve čtvrtině případů.
Jedním z těch úspěšných je dvaatřicetiletý Gruzínec Givi Elbakidze. Ten se v roce 2010 sbalil a bez praxe, vzdělání a znalosti jazyků odjel hledat práci do zahraničí. Peníze se pokoušel vydělat nejdříve na Slovensku, potom v Rakousku. V obou případech nelegálně.
„Brzy jsem pochopil, že tam prostě žádnou práci nedostanu. Navíc jsem jako nelegální přistěhovalec neměl žádná práva. Ani ne po roce jsem tak byl nucený se vrátit zpátky do Gruzie,“ vysvětluje Givi Elbakidze.
Česká republika se zapojila do projektu Evropské unie, který pomáhá nezaměstnaným cizincům
Tam se dozvěděl o možnosti vzdělání a rekvalifikaci, kterou nabízí mobilitní centrum placené z peněz Evropské unie. Ze začátku projektu příliš nevěřil a neočekával, že by mu pomohl.
„Přesto jsem tam šel a dal si schůzku s poradkyní. Ta mi řekla, že je nezbytné, abych se něčím vyučil, abych měl za sebou nějaký rekvalifikační kurz, protože předtím jsem pracoval jen jako pomocný dělník na stavbách.“
Společně s poradkyní nakonec došli k závěru, že by se Givi mohl zkusit vyučit na šperkaře. Během dvou měsíců si v kurzu osvojil základy tohoto řemesla, výrobu šperků pak trénoval doma. Centrum mu zaplatilo nejen kurz, ale také mu pro začátek poskytlo 2000 eur.
Givi pracuje především s místními typickými materiály a mezi jeho zákazníky patří zejména turisté. Vyráběním šperků si teď dokáže vydělat víc, než je průměrný plat v Gruzii. Ne všichni však mají stejné štěstí, říká ředitelka projektu Češka Bela Hejna.
„Řekněme, že třeba 800 lidí, z těch třinácti set, které teď máme v databázi, požádalo o asistenci při vyhledávání zaměstnání. A zhruba 25 % z nich se skutečně podařilo dlouhodobě umístit na pracovním trhu. To je, řekla bych, poměrně velké procento, protože nezaměstnanost v Gruzii je vysoká,“ říká ředitelka projektu Češka Bela Hejna.
Na projekt, který má Gruzíncům pomoci najít práci buď doma, nebo legálně v zahraničí, dala unie tři miliony eur.