Začala řádná schůze sněmovny. Na programu má 200 bodů, včetně loterijního zákona
Minutou ticha uctili památku obětí leteckého neštěstí u Smolenska, při kterém zahynul polský prezident Lech Kaczyński, i čeští poslanci. Stalo se tak na úvod dnes začínající schůze dolní komory. V návrhu jejího programu je více než 200 bodů. Většinu z nich poslanci během necelého týdne projednat nestihnou. Už dnes by ale mohli rozhodnout o novele loterijního zákona.
Hlasovat se ale bude i o předlohách, které poslancům vrátili buď senátoři nebo prezident. Mezi nimi je například snížení zdanění zaměstnaneckých výhod nebo opětovné navýšení mateřské na loňskou úroveň. Právě přehlasování senátu u mateřské bude jednou z priorit ČSSD.
„Celý klub ČSSD už jako v minulosti to podpoří. Předtím zákon prošel výraznou většinou a jsem přesvědčen, že i nyní bude dostatek hlasů na přehlasování Senátu,“ řekl Rádiu Česko místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach.
Pokud by zákona zvyšující mateřskou na loňskou úroveň nepodepsal prezident, mohla by jeho veto sněmovna podle ČSSD přehlasovat na další řádné schůzi 18. května. Její svolání i kvůli tomu sociální demokracie navrhne.
Dubnová schůze PS. Příspěvek Milady Richterové. Na loterijní zákon se ptáme Pavla Drahovzala ze Svazu měst a obcí ČR a jednoho z předkladatelů novely Petra Braného z KSČM.
Poslanci přitom předpokládali, že se naposledy před volbami sejdou jen tento týden. Organizační výbor sněmovny ale přes nesouhlas ODS změnil plán zasedání dolní komory tak, aby se řádná schůze mohla konat ještě v květnu.
„Tím, že nebyli přítomní všichni členové ODS na organizačním výboru, tak se ČSSD a KSČM podařilo změnit program a vsunout jednu řádnou schůzi, která by mohla začít zhruba toho 18. května,“ řekla Rádiu Česko místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.
O programu jednání poslanců do květnových voleb bude každopádně rozhodovat hlasováním celá sněmovna.
Novela loterijního zákona
Jedním z nejspornějších bodů této schůze je novela loterijního zákona. Norma by se mohla po dvanácti letech změnit. Původně měla obce a města více zasáhnout do procesu povolování hazardu. Pozměňovací návrh rozpočtového výboru však pravomoci obcí oslabuje.
Starostové viní poslance z toho, že podlehli tlaku loterijní lobby a hazard na jejich území ještě více pokvete. Z návrhu, který je teď ve třetím čtení, zůstala podle jeho předkladatelů ze sociální demokracie a KSČM, pouhá kostra.
Jasně odmítavě se k pozměňovacímu návrhu postavili zatím jen poslanci ČSSD a lidovci. Komunisté návrh stáhnout nehodlají. „Přijetí jakékoli novely bude vždy trošičku posunutí správným směrem,“ řekl Rádiu Česko Petr Braný z KSČM, jeden z předkladatelů novely loterijního zákona.
Podle místopředsedy rozpočtového výboru za ODS Pavla Suchánka jde ale v pozměňovacím návrhu o kompromis, který obcím pomůže. „Obce mají větší pravomoci než měly. Musí povolit všechny hazardy v určitých částech obce anebo je všechny mohou také zakázat. Navíc z pozměněná verze novely vyplývá, že obce budou mít nárok na 5 procent výtěžku, který musí loterijní společnosti odvést,“ řekl.
Starostové si ale stěžují na to, že nebudou moci mluvit do toho, které hazardní přístroje a kam budou umístěny. „To už je dlouhodobá snaha Svazu měst a obcí ČR, aby obce mohly rozhodovat a vyjadřovat se v jednotlivých řízeních o povelení hazardu na svém území,“ řekl Rádiu Česko Pavel Drahovzal z legislativně-právního oddělení SMO.