Katarský princ odškodnění nedostane, rozhodl soud. Stát ale musí zaplatit soudní výlohy
Katarský princ Hámid bin Abdal Sání nemá nárok na odškodné od českého státu za dobu strávenou nezákonně ve vazbě. Rozhodl o tom soud, který ale zároveň uznal, že Sáního práva byla porušena. Verdikt zatím není pravomocný. Sání, který byl v Česku po vleklém procesu odsouzen za sexuální styky se školačkami k 11 měsícům vězení a k vyhoštění, požadoval 225 000 korun.
„S ohledem na konkrétní okolnosti případu dospěl soud k závěru, že konstatování porušení práv je dostatečnou satisfakcí," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Blanka Vernerová. Přiznání peněz by podle ní nebylo spravedlivé.
„Nebylo možné přehlédnout, že se neodškodňuje osoba, která se nedopustila žádného trestného činu. Z provedeného dokazování vyplývá, že pan žalobce byl odsouzen za trestné činy, které byly spáchané na území České republiky proti mladistvým osobám. Byl pravomocně odsouzen," poznamenala.
Katarský princ odsouzený za zneužívání českých školaček neuspěl s žádostí o odškodnění
Číst článek
Sání byl ve vazbě od svého zadržení v září 2004. K porušení jeho práv vyplývajících z Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod došlo následným rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 2 i nadřízeného pražského městského soudu. Oba soudy ho totiž odmítly propustit z cely, ačkoliv tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl v dubnu 2005 o jeho předání do Kataru. Sání tak ve vazbě zůstal o čtyři a půl měsíce déle, než měl, dokud Nejvyšší soud nepřerušil jeho trestní stíhání.
Žalované ministerstvo spravedlnosti argumentovalo tím, že vazbu nelze považovat za nezákonnou, protože Sání byl následně odsouzen. Osobní svobodu by ztratil tak jako tak, protože české soudy mu po vleklém procesu uložily trest vězení ve zcela stejném rozsahu, jaký měla jeho vazba. Soudkyně Vernerová dala v tomto ohledu ministerstvu zapravdu. „Není nevýznamné, jakým způsobem celé řízení vůči panu žalobci (Sánímu) skončilo," podotkla.
Vzhledem k porušení Sáního práv mu však ministerstvo bude muset uhradit peníze vynaložené na aktuální soudní řízení. Výši částky soudkyně teprve stanoví, chce totiž ještě posoudit účelnost jednotlivých nákladů, které uplatnil Sáního právník.
Český soud pravomocně uzavřel případ katarského prince. Zrušil i mezinárodní zatykač
Číst článek
Zástupce Sáního Miroslav Špadrna zatím neví, zda se proti rozsudku odvolá. „Žaloba je rozhodnutá takovým, řekl bych, šalamounským řešením, kdy soud sice nevyhověl žalobě o zaplacení peněžité náhrady 225 000 korun, ale na místo toho přiřknul žalobci takzvané konstatování porušení práva,“ řekl.
Sání byl potrestán jen za několik žalovaných skutků, část jeho trestního stíhání musela být zastavena kvůli amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem.
Muž na státu v souvislosti s vazbou vymáhal také náhradu ušlého zisku 22 500 korun. Tuto žalobu Obvodní soud pro Prahu 2 už dříve rovněž zamítl, protože Sání podle něj neprokázal, že by v cele o nějaký příjem skutečně přišel.