Španělé si udržují prvenství v transplantacích i dárcovství orgánů

Španělsku patří i nadále světové prvenství v počtu transplantací i v dárcovství orgánů. Na jeden milion Španělů připadá 35 dárců. Oproti průměru v jiných zemích Evropské unie je to dvojnásobný počet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplantace jater patří k nejsložitějším

Transplantace jater patří k nejsložitějším | Foto: IKEM

Za minulý rok počet transplantací i počet dárců orgánů ve Španělsku ve srovnání s rokem 2010 ještě vzrostl. Zemi nadále patří v těchto odvětvích suverénní světový primát.

Transplantace ledvin, jater a slinivky dosáhly v loňském roce rekordní výše. Tendence pozůstalých k dárcovství orgánů se také zvyšuje. Rekordních čísel se dosahuje díky dlouholetým státním kampaním, které Španěly vyzývají k dárcovství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubica Zlochová mluví o transplantacích ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Průměrný věk dárců je poměrně vysoký a stále se zvyšuje. Je to 59 let. Více než polovině dárců je ovšem více než 60 let. Existuje jen velmi málo mladých dárců, pouze 20 procentům je méně než 45 let. Důvodem je skutečnost, že ve Španělsku se velmi snížila nehodovost na silnicích a dostala se úroveň před 50 lety.

Více dárců pochází ze severu Španělska než z jihu, přestože na jihu, konkrétně v Andalusii, dárců výrazně přibývá.

Na transplantačním poli si španělští chirurgové vysloužili obdiv nejen pro nesčetné transplantace srdce či plic, ale i díky několika náročným a komplexním transplantacím obličeje.

Ľubica Zlochová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme