Psychiatrické komunity jsou alternativou k léčebnám. Dotace ale nedostávají

Duševní poruchy jsou druhým nejčastějším důvodem pro přiznání invalidního důchodu a jejich výskyt trvale stoupá. I to je důvod, proč česká psychiatrie potřebuje změnu. Nemocní jsou totiž stále většinou umísťováni do léčeben a odborníci chtějí nově přenést péči do komunit a menších zařízení. Počítají i se zásadní pomocí občanských sdružení. Otázkou ale zůstává, kdo za péči zaplatí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farní dům, ve kterém sídlí Terapeutická komunita Mýto

Farní dům, ve kterém sídlí Terapeutická komunita Mýto | Foto: Terapeutická komunita Mýto

Inspiraci mohou úředníci hledat třeba v komunitě v Mýtě na Rokycansku, která se jako jediná v republice věnuje pacientům nemocným schizofrenií.

„Díky komunitě jsem získala zpátky zájmy, koníčky. Postavila mě právě na nohy,“ říká Sabina a lakuje si ve společenské místnosti nehty. Před komunitou pobývala opakovaně v Psychiatrické léčebně Bohnice.

„Je to jako rodina. Když má někdo nějaké problémy, tak to tu rozebereme,“ chválí si prostředí Sabina a Radka dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Terapeutické komunity Mýto se vydal s mikrofonem redaktor Ĺubomír Smatana

„V léčebně s lidmi jednají jakoby s kusy. Jako s kusy? Nevím, jak bych to řekla. Tady jsme všichni kamarádští i s terapeuty. To v léčebně není.“

Radka se Sabinou mohou zůstat v komunitě maximálně rok. Žijí na faře a k dispozici mají rozlehlou zahradu. Ubytování a stravu si platí z invalidního důchodu. Kromě terapie pracují i mezi lidmi v obci.

„Pan místostarosta ví, jaké mají třeba problémy, takže jim vychází vstříc, nemusí se bát. Natírali třeba plot u silnice nebo pomůžou starým lidem, když potřebují posekat zahradu,“ říká sociální pracovnice Jana Stárková.

Sabina a Radka | Foto: Ľubomír Smatana

Za dvanácti klienty přijíždí do Mýta pravidelně psychiatr, jinak personál čítá osm lidí. Ze zdravotního pojištění nedostává komunita ani korunu a peníze musí shánět z grantů.

„Je to hrozná obtíž a myslím si, že by tam státní podpora rozhodně byla potřeba. Jako jenom zařídit další neziskové organizace…? No já nevím. Asi by to chtělo vyřešit nějak jinak,“ říká vedoucí Marion Täubnerová.

Změny v psychiatrické péči by měly přinést pacientům vyšší komfort

Číst článek

Právě financování komunit vidí odborníci jako největší problém. Obávají se, aby to nedopadlo tak, že se v rámci reformy stát zbaví pacientů a na jejich péči mimo léčebny nedá ani korunu.

Ľubomír Smatana, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme