Neandrtálci rybařili už před 250 000 lety
Neandrtálci nelovili jen velkou zvěř. Až 250 000 let staré nálezy dokládají, že byli schopni i „rafinovanějšího“ lovu ryb a ptáků.
Neandrtálci jsou často prezentováni jako masožravci a lovci velké zvěře. Předpokládá se, že na rozdíl od moderních lidí nebyli schopni příliš úspěšně lovit malá zvířata, ptáky a ryby. Artefakty, které dokládají opak, se považují za výjimku či důkaz toho, že někdy před 50 000 lety neandrtálci začali rozšiřovat svůj jídelníček. Americko-francouzská dvojice archeologů však předložila důkazy, podle kterých neandrtálci konzumovali ryby, ptáky a rostliny dávno předtím, než se v Evropě objevili moderní lidé.
Vědci analyzovali zbytky materiálu z kamenných nástrojů, které byly objeveny v Payre v údolí řeky Rhony v jižní Francii. Tuto oblast neandrtálci obývali v době před 125 000 až 250 000 lety. Na kamenných nástrojích našli zbytky tkání velkých suchozemských obratlovců, ale také rybích šupin, peří i rostlinného škrobu. Dokazuje to, že neandrtálci rozhodně nebyli závislí jen na lovu velké zvěře a jako zdroj potravy dokázali využívat i ryby, ptáky a rostliny.
Zdroj: PLoS ONE