I s papírovou vlaštovkou lze soutěžit o titul mistra světa
Na papír formátu A4 můžete nejen psát zápisy z přednášky, popřípadě tahák, ale také si ho složit jako vlaštovku a dostat se třeba až na mistrovství světa. I papírové vlaštovky totiž mají svůj šampionát.
Na olomoucké univerzitě dnes budou létat papírové vlaštovky. Bude tam totiž kvalifikace na mistrovství světa v této neobvyklé disciplíně.
Kvalifikačních kol světového šampionátu se zúčastní studenti z pětaosmdesáti zemí. V Česku se do akce zapojilo deset univerzitních měst. Se skládáním vlaštovek má skoro každý své zkušenosti a někteří možná kvůli nim i inkasovali poznámku do žákovské knížky.
Styly mohou být různé - někdo zvolí metodu agresivity a síly, někdo si prostuduje zákonitosti aerodynamiky a nechá vlaštovku volně plachtit.
Recept na světový úspěch je podle organizátora akce Jana Gonose následující:
„Je potřeba, aby vlaštovka co nejrychleji odletěla, vystoupala do nejvyšší výšky a poté co nejdéle plachtila. Je potřeba zkombinovat tyto tři vlastnosti.“
Jak ale dodává, on sám do soutěže půjde bez větších příprav:
„Už jsem poskládal několik desítek vlaštovek, určitý grif nám, takže ho jen zdokonalím, Myslím, že bych mohl slavit úspěch.“
Hodnotí se největší vzdálenost. Oficiální světový rekord drží Američan Stehen Krieger s 63 metry a 19 centimetry. V nejdelší době letu je přeborníkem Japonec Takuo Toda s bezmála 28 vteřinami. A nejkreativnější je akrobacie, fantazii konstruktérovi modelu se v ní meze nekladou.