I s papírovou vlaštovkou lze soutěžit o titul mistra světa

Na papír formátu A4 můžete nejen psát zápisy z přednášky, popřípadě tahák, ale také si ho složit jako vlaštovku a dostat se třeba až na mistrovství světa. I papírové vlaštovky totiž mají svůj šampionát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papírová vlaštovka

Papírová vlaštovka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na olomoucké univerzitě dnes budou létat papírové vlaštovky. Bude tam totiž kvalifikace na mistrovství světa v této neobvyklé disciplíně.

Kvalifikačních kol světového šampionátu se zúčastní studenti z pětaosmdesáti zemí. V Česku se do akce zapojilo deset univerzitních měst. Se skládáním vlaštovek má skoro každý své zkušenosti a někteří možná kvůli nim i inkasovali poznámku do žákovské knížky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Létání papírových vlaštovek si vyzkoušela reportrérka Blanka Mazalová

Styly mohou být různé - někdo zvolí metodu agresivity a síly, někdo si prostuduje zákonitosti aerodynamiky a nechá vlaštovku volně plachtit.

Recept na světový úspěch je podle organizátora akce Jana Gonose následující:

„Je potřeba, aby vlaštovka co nejrychleji odletěla, vystoupala do nejvyšší výšky a poté co nejdéle plachtila. Je potřeba zkombinovat tyto tři vlastnosti.“
Jak ale dodává, on sám do soutěže půjde bez větších příprav:

„Už jsem poskládal několik desítek vlaštovek, určitý grif nám, takže ho jen zdokonalím, Myslím, že bych mohl slavit úspěch.“

Hodnotí se největší vzdálenost. Oficiální světový rekord drží Američan Stehen Krieger s 63 metry a 19 centimetry. V nejdelší době letu je přeborníkem Japonec Takuo Toda s bezmála 28 vteřinami. A nejkreativnější je akrobacie, fantazii konstruktérovi modelu se v ní meze nekladou.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme