Deprese potlačuje čich

Nedávno jsme informovali o objevu, že deprese snižuje schopnost vnímat kontrasty, takže svět lidem „zešedně před očima“. Zrak ale není jediný smysl, který deprese otupuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidský nos

Lidský nos | Foto: LHOON, Licence CC Attribution ShareAlike 2

Deprese, schizofrenie a bipolární porucha – to všechno jsou stavy, které podle všeho otupují lidský čich. Otázkou je, proč. Při hledání odpovědi vědci z Drážďanské univerzity požádali o pomoc 21 zdravých lidí a 21 lidí trpících depresemi. Každému z nich dali očichat velmi slabou vůni, jejíž koncentraci postupně zvyšovali až na úroveň, kdy ji lidé dokázali jasně ucítit. Aktivitu čichových laloků mozku přitom vědci sledovali funkční magnetickou rezonancí.

Výsledky stude ukazují, že zdraví lidí dokážou ucítit mnohem slabší koncentraci vůně než lidé v depresi. Čichové laloky v mozcích depresivních lidí jsou v průměru o 15 procent menší než u zdravých lidí. Platila také závislost, že čím těžší deprese, tím menší čichové laloky. Vědci tento objev vysvětlují tím, že deprese ovlivňuje neurogenezi čili růst nových neuronů. Je známo, že depresivní stavy potlačují neurogenezi v takových částech mozku, jako je hippokampus, a že depresivní lidí mají v krvi nižší hladinu množství neurotropního faktoru BDNF, která neurogenezi stimuluje.

Zdroj: NewScientist, Neuroscience

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme