Časná menstruace znamená větší šanci na holčičku
Žena, která začala menstruovat v nízkém věku, má podle japonských vědců větší šanci na to, že se jí narodí spíše holčička než chlapec.
Brzký začátek menstruace je spojený nejen se zvýšeným rizikem nádorových onemocnění prsu a vaječníků, ale také s častějšími spontánními potraty. Vědci z japonského Zdravotnického institutu M&K v Hjógo zjišťovali, jestli existuje nějaká souvislost mezi dobou první menstruace a pohlavím narozených potomků. Dotazování téměř 11 000 žen ukázalo, že poměr mezi novorozenými chlapci a holčičkami je skutečně ovlivněný věkem, ve kterém žena poprvé dostala menstruaci.
46 % dětí narozených ženám, které začaly menstruovat kolem 10. roku života, byli chlapci. Ve skupině žen, u kterých menstruace nastoupila ve 12 letech, toto číslo vzrostlo na 50 %. Konečně u žen, které začaly menstruovat až ve 14 letech, dosáhl počet narozených chlapců 53 % a převážil tak narozené holčičky. A co je příčinou tohoto jevu? Ženy, které začaly menstruovat před 12. rokem života, mají podle dřívějších studií vyšší hladinu ženského pohlavního hormonu estradiolu. To může vést k častějším spontánním potratům zárodků mužského pohlaví, které jsou citlivější vůči hormonální nerovnováze.
Zdroj: New Scientist, Human Reproduction