Rusko varovalo Evropu před další plynovou krizí
Evropu asi čeká další plynová krize. Ruský premiér Vladimír Putin kvůli tomu volal předsedovi Evropské komise Josému Barrosovi. Důvodem k zastavení dodávek plynu by mohla být platební neschopnost Ukrajiny. Spory mezi Ruskem a Ukrajinou už vedly z přerušení toku plynu letos v lednu.
Vladimír Putin v telefonickém rozhovoru upozornil Josého Barrosa na očekávané problémy s platbami za dodávky plynu ze strany Ukrajiny. Řekl předsedovi Komise, že Ukrajina žádá o podporu v hrazení těchto pohledávek.
Barroso ale Putinovi odpověděl, že v současné době je složité, ne-li dokonce nemožné, poskytnout Ukrajině pomoc z unijního rozpočtu.
"Slíbil jsem ale premiéru Putinovi, že otevřu tuto otázku na summitu hlav vlád Unie, abychom zjistili, co se dá v této situaci dělat," řekl José Barroso. Připomněl ale znovu, že se ale jedná hlavně o rusko-ukrajinský problém a nikoli evropský.
Přečtěte si také:
Výstavba plynovodu Nabucco vypadá pravděpodobněji
Dohoda o výstavbě plynovodu Nabucco má být podepsána do konce června
Německo: Plynovod Nabucco Evropě nestačí, EU musí podpořit i další projekty
Evropská unie by měla přispět na projekt plynovodu Nabucco