Skláři hlasitě demonstrovali při zasedání vlády
Pískot, křik a skandování slov jako hanba nebo fuj se dnes nesly prostranstvím před Úřadem vlády na pražském Klárově. Skláři a pracovníci porcelánek Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus tam vyjadřovali nespokojenost s přístupem koaliční vlády k pomoci zaměstnancům krachujících skláren a porcelánek. Skláři upozorňují na údajně pomalý postup státu při řešení dopadů insolvenčního zákona.
Podle šéfa sklářských odborů Vladimíra Kubince pomáhá vláda jen minimálně lidem v tíživé životní situaci: "Jsou tady stovky zaměstnanců, kteří jsou šest měsíců bez jakéhokoliv příjmu. Neberou mzdy, podpory v nezaměstnanosti, státní sociální dávky. Jenom minimum z nich bere dávky v hmotné nouzi. To je naprosto kritická, šílená situace, kterou stát neřeší."
Viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Somr s odbory nesouhlasí: "Říkat, že stát tady má majetek a nestará se o něj, je účelové. Sát přišel jako slepý k houslím k něčemu, co visí v "kajmanských" fondech a obtížně s tím jde něco dělat. Navíc v současné krizi si nedovedu přestavit, že by vláda rozhodla, že několika firmám nebo jednomu dílčímu odvětví adresně pomůže a na ostatní se vykašle."
Premiér Mirek Topolánek po schůzi vlády k demonstraci poznamenal, že připravované změny v zákoně na ochranu zaměstnanců před insolvencí zaměstnavatele umožní vyplatit zpětně mzdy i sklářům. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas pak odhadl mzdové náhrady na 90 až 100 milionů korun.
Ministr financí Miroslav Kalousek upozornil na to, že možná řešení sklárnám nabízel už od září: "Budou-li ležet na stole dohody vlastníků a věřitelů a bude zřejmé, že je možné profinancovat provoz, abychom neprodukovali ztrátu, tak můžeme pomoci. To platí od září a od září ministerstvo financí takovou dohodu nedostalo. Co se týká prosby o mimořádnou dávku, můžeme vyplácet jen takové dávky, které nám zákon vyplácet ukládá. Dávky, o které jsme byli žádáni, prostě podle zákona vyplácet nemůžeme."
Ještě v polovině loňského roku byly skupina Bohemia Crystalex Trading a majetkově spjatá Porcela Plus největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Většina firem je ale už v konkurzu a insolvenční správci pro ně hledají nové vlastníky.
O situaci v českém sklářství jsme diskutovali v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu si poslechněte v RÁDIU NA PŘÁNÍ.
Přečtěte si také:
Pece ve sklárnách v Rapotíně definitivně vyhasly
Špidla: Peníze na pomoc sklářům by mohly přijít i z Evropské unie
Městský soud v Praze vyhlásil konkurz na poděbradskou sklárnu