Barack Obama podepsal stimulační ekonomický balík
Americký prezident Barack Obama podepsal zákon o podpoře ekonomiky. Nová legislativa počítá s tím, že vláda věnuje na oživení hospodářství 787 miliard dolarů. Chce tak povzbudit spotřebu, obnovit infrastrukturu a zachránit nebo vytvořit asi 3 a půl miliony pracovních míst.
"Je to největší nová investice do americké infrastruktury od doby, kdy prezident Eisenhower vybudoval celonárodní síť dálnic," nezapomněl prezident Obama zopakovat v Denveru ve státě Colorado, kde příslušný zákon, schválený v pátek Kongresem, podepsal.
"Skoro 400 tisíc mužů a žen dostane práci jen při obnově chátrajících silnic a mostů," vypočítává Barack Obama. Například v New Yorku podle propočtu vlády umožní státní peníze, aby ve školách zůstalo a učilo 14 tisíc učitelů, s jejichž propuštěním se počítalo v rámci nutných úspor.
Stimulační balík je ale směsí nejenom investic do infrastruktury, ale také finanční injekcí pro sociálně slabé. Zde jsou jeho hlavní položky rozložené do dvou let:
- daňové úlevy zaměřené na střední vrstvu připraví státní pokladnu o 288 miliard dolarů; průměrný manželský pár si tak má polepšit zhruba o 800 dolarů ročně.
- státy dostanou od federální vlády 144 miliard dolarů finanční pomoci, aby nekrátily rozpočty zdravotnickým a vzdělávacím zařízením, která jinak financují z vlastního rozpočtu
- do infrastruktury a do vědy půjde 111 miliard dolarů
- na pomoc sociálně nejslabším přes 80 miliard dolarů, na zdravotnictví 59 miliard
- školy a jiné vzdělávací instituce dostanou 53 miliard
- na modernizaci energetické sítě a produkce má jít 43 miliard dolarů.
Zbylé peníze spotřebují různé menší programy. Především od konzervativních politiků a komentátorů se ozývá kritika, že tak velké výdaje budou znamenat v mnoha případech plýtvání, protože vláda nedokáže uhlídat, aby se všechny prostředky vynaložily efektivně. Administrativa odpovídá, že na účelné využití bude dohlížet zvláštní vládní zmocněnec.