Topolánek: Česko letos nestihne ratifikovat Lisabonskou smlouvu
Česká republika letos nestihne ratifikovat lisabonskou smlouvu reformující Evropskou unii. Dnes to uvedl předseda vlády Mirek Topolánek po setkání s finským premiérem Matti Vanhanenem. Podle Topolánka jsou na vině vnější vlivy.
Premiér připomněl, že Ústavní soud odložil na žádost prezidenta Václava Klause projednávání souladu Lisabonské reformní smlouvy s českou ústavou o dva týdny.
"Tím, že se přesunuje jednání před Ústavním soudem i z důvodu cesty prezidenta do Irska na 25. listopadu, tak jenom vzhledem ke lhůtám, které jsou v rámci ústavy pro jednání parlamentu, to letos nebude," řekl Topolánek.
Podle předsedy české vlády by smlouva mohla být přijata v prvním čtvrtletí příštího roku. "Je to svým způsobem nepříjemné, protože budeme zemí, která bude vyjednávat s Irskem o jejich dalším postupu, a budeme zemí, která ještě nemá ratifikovanou Lisabonskou smlouvu," podotkl premiér.
Topolánek upozornil, že v podobné věci bude německý ústavní soud rozhodovat až v prvním čtvrtletí příštího roku a také Polsko smlouvu ještě neratifikovalo. Podle premiéra by odsun přijetí Lisabonské smlouvy v parlamentu neměl české předsednictví ohrožovat.
Opoziční ČSSD je připravena smlouvu podpořit, veškerá odpovědnost je ale podle poslance Jana Hamáčka na vládě. "Pro nás jako opozici je velmi obtížné iniciovat posun v materiálu, který předkládá vláda a který je podepsán předsedou vlády a ministrem zahraničních věcí. Tato vláda plně nese odpovědnost za schválení dokumentu, který vyjednala," uvedl Hamáček.
Aby mohla vstoupit v platnost, musí ji ratifikovat všechny členské státy. Dosud se tak stalo v 24 zemích evropské sedmadvacítky. Ratifikační proces však zbrzdilo červnové odmítnutí Irů v referendu. Evropská unie, které bude Česko od ledna předsedat, teď řeší, co se zablokovanou smlouvou dál. Prezident Klaus po irském NE pokládá smlouvu za mrtvý dokument.
Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM si více než polovina Čechů myslí, že by parlament neměl Lisabonskou smlouvu ratifikovat. Pro schválení je 45 procent lidí. Jen 25 procent dotázaných ale podle průzkumu rozumí změnám a dopadům, které by přijetí smlouvy přineslo. Třicet procent veřejnosti přiznává, že obsahu smlouvy nahrazující zamítnutou euroústavu nerozumí vůbec.
Lisabonské smlouvě jsme věnovali část podvečerního Radiofóra. Záznam pořadu najdete v Rádiu na přání!