Irové v referendu odmítli lisabonskou smlouvu

Irští voliči ve čtvrtečním referendu zamítli lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie. Volební komise oznámila, že Irsko smlouvu odmítlo většinou asi 110 tisíc hlasů. Z čistě právního hlediska znamená byť i jediné odmítnutí smlouvy její konec, protože k jejímu přijetí s ní musí vyslovit souhlas všech 27 členů Unie. Předsednické Slovinsko i další země EU jsou výsledky referenda zklamány, nadějí se ale ještě nevzdávají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Irsku

Referendum v Irsku | Foto: AFP

Verdikt lidu irský premiér Brian Cowen respektuje, i když jím je zklamán. Na přímou otázku novinářů odmítl deklarovat, že je lisabonská smlouva mrtvá. Podle něho musejí všichni evropští lídří nejpreve přemýšlet, jak dál. Příležitost k tomu budou mít už příští čtvrtek a pátek na summitu v Bruselu.

Podle dosavadních informací se zdá, že na evropské úrovni bude velký tlak na to, aby ratifikace smlouvy v jednotlivých státech pokračovala. Z výroků Briana Cowena je zřejmé, že sám není proti.

"Evropská komise doufala v jiný výsledek referenda, ale respektujeme svobodné rozhodnutí irských voličů. Jejich volba není nějakým prohřeškem vůči Unii," řekl předseda komise Barroso. Věří také, že Irsko se bude i tak nadále podílet na budování silné Evropy.

"Irské NE nevyřešilo problém, který měla řešit lisabonská smlouva. Ratifikační proces se skládá z jednotlivých 27 ratifikací. Osmnáct států už smlouvu podpořilo a Evropská komise věří, že další ratifikace budou následovat," řekl Barroso.

Dodal, že šéfové všech 27 států a vlád na summitu příští týden budou se chtít od irského premiéra slyšet, jak si další postavení své země v Unii představuje.

Ostré reakce vzbudilo odmítnutí lisabonské smlouvy irskými voliči v Německu. Rozhořčení na politické scéně je o to větší, že se právě Německo během svého unijního předsednictví o dokument významně zasloužilo.

Předseda Evropského parlamentu Hans-Gerd Pöttering zalitoval, že lisabonské smlouvě vystavili stopku právě Irové, kteří ze členství v Unii ze všech členských států možná nejvíce profitovali. Politik Křesťansko-demokratické unie (CDU) v rozhovoru pro Inforadio přiznal, že sedmadvacítka v tuto chvíli žádný záložní plán nemá.

Podle Pötteringa by ale další evropské země měly v ratifikačním procesu dále pokračovat. Michael Stüpgen, expert frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu pro evropskou politiku si myslí, že irské "ne" není takovou katastrofou jako výsledek referend ve Francii a Nizozemsku před třemi lety. Šéf socialistické frakce v Evropském parlamentu Martin Schulz z SPD ale tvrdí, že by Evropská unie měla nově definovat svoji identitu.

Odmítavý postoj k lisabonské smlouvě jako jeden z mála evropských politiků uvítal český prezident Václav Klaus. Výsledek označil za vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií. Podle prezidenta tím projekt lisabonské smlouvy skončil a v ratifikaci už nelze pokračovat. Zástupci české vlády v reakcích na irské "ne" konstatovali, že činnost EU to nepochybně zkomplikuje, neohrozí to ale její běžné fungování.

Pro Česko odmítnutí lisabonské smlouvy znamená, že se bude Unie po dobu našeho předsednictví příští rok stále řídit podle starých pravidel ze smlouvy podepsané v roce 2000 v Nice.

Pavel Novák, Jiří Hošek, Vilém Janouš, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme