Ukrajina si připomněla dvaadvacáté výročí jaderné havárie v Černobylu

V sobotu uplynulo 22 let od jaderné katastrofy na černobylské elektrárně v bývalém Sovětském svazu. Po výbuchu čtvrtého reaktorového bloku byla zamořena Ukrajina a značná část Evropy - hlavně pak Bělorusko a Rusko. Moskva až se zpožděním přiznala, že došlo k havárii. Neoficiálně se odhaduje, že přes 25 tisíc lidí, kteří se v různých fázích bezprostředně podíleli na odstraňování následků neštěstí, zemřelo na nemoci způsobené ozářením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna  v Černobylu

Jaderná elektrárna v Černobylu | Foto: AFP

Poškozený reaktor byl po výbuchu spěšně zakryt železobetonovým sarkofágem, který ale rychle chátrá. Stavba nového krytu nad zničeným reaktorem začala před šesti lety. Potvrdil to energetik Mojmír Štěrba, který se loni na podzim do Černobylu vypravil, aby si realitu prohlédl na vlastní oči: "Dostal jsem se do bezprostřední blízkosti havarovaného reaktoru a žádnou mrtvou zónu jsem nenašel. Na reaktorových blocích panuje pracovní ruch při jejich demontážích. Na havarovaném reaktoru probíhá rekonstrukce sarkofágu a výstavba úložiště zbylého radioaktivního materiálu."

Okolí města údajně i dnes zůstává zamořeno radioaktivitou. Informace o tom, jak to v Černobylu vypadá, jsou ale značně rozporuplné.Podle oficiálních údajů radioaktivní záření ze zbytků reaktoru více než padesátkrát překračuje přípustné normy. Mojmír Štěrba ale zjistil něco jiného: "V Černobylském prostoru jsem naměřil hodnotu radiace od 0,3 do jednoho mikrosievertu - to je hodnota, kterou můžete dostat i u nás v České republice - čili nic nebezpečného. Těsně u sarkofágu jsem naměřil 4,3 mikrosievertu, což při celoročním působení nepřesahuje povolenou hodnotu."

Podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové znamenal Černobyl kromě velkého šoku, také velké poučení pro jadernou komunitu: "Takže se začala věnovat pozornost jednak zdokonalení projektů jednotlivých typů reaktorů, jednak právě tomu, aby byla omezena možnost lidské chyby. Velmi důležité je říci, že reaktor RBMK - který pracoval v Černobylu - je naprosto konstrukčně a designem odlišný od reaktorů, které pracují na našem území. Podobná havárie jako v Černobylu je u tlakovodních reaktorů, které pracují u nás, naprosto vyloučena."

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dnes v noci položil květy a zapálil svíce u pomníku obětem Černobylu v Kyjevě, kde se za oběti také sloužila mše. Smuteční noční vzpomínka se konala i v městečku Slavutič, kde žije značná část bývalých obyvatel a zaměstnanců Černobylu. 22. výročí katastrofy připomněl také generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který přislíbil další pomoc při obnově zničeného regionu.

Renáta Prátová, Monika Rybáková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme