Ropovodem Družba přestala do střední Evropy proudit ropa z Ruska
Doprava ropy do Česka jižní větví ropovodu Družba byla včera večer přerušena. Je to důsledek sporu Ruska s Běloruskem. Krátkodobý výpadek ropy ale není pro Českou republiku problém - podle ministerstva průmyslu i provozovatele ropovodů, společnosti Mero, máme zásoby této strategické suroviny na 102 dny. Už od pondělního rána jsou bez dodávek Polsko a Německo, kam ruská ropa proudí ze severní větve Družby.
Přerušení dopravy ropy jižní větví ropovodu večer potvrdil ve vysílání Radiožurnálu ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Na ruské straně se kohoutky zavřely v 19:54 a na ukrajinsko-slovenské hranici ve 20:15. Nicméně do České republiky ropa ropovodem Družba nadále proudí a bude proudit ještě minimálně čtyři dni, protože česká strana má na slovenském území zásobníky ropy zhruba na tento objem. Takže u nás se to zatím neprojeví."
Krátkodobé zastavení dodávek ropy z Ruska by se České republiky prakticky nemělo dotknout. Podle pravidel Evropské unie musíme mít zásobu, která pokryje 90denní spotřebu ropy v zemi. Podle informací ministerstva průmyslu a obchodu i společnosti Mero máme nyní zásobu na 102 dny. "Za tu dobu se ten problém nemůže nevyřešit," ujišťuje ministr Říman.
Přes Bělorusko k nám teče 64 procent ropy - druhou cestou je ze západu ropovod Ingolstadt. Co by při dlouhodobém výpadku ale mohl být problém, je fakt, že tudy teče ropa, kterou ne všude umíme zpracovat.
"Tímto ropovodem se dopravuje převážně sladká nízkosirná ropa, kterou je možné zpracovat pouze v rafinerii v Kralupech nad Vltavou, ropa z Ruska se zpracovává v rafineriích v Litvínově a Pardubicích, ve kterých by ta sladká nízkosirná ropa zpracována být nemohla," řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský.
Důvodem nynějších potíží je to, že ruská společnost Transněfť zcela zastavila tranzit ropy přes území Běloruska. Byla k tomu prý donucena, protože Bělorusko jeho ropu nelegálně odčerpávalo, i když surovina byla určena odběratelům v Polsku a Německu.
Výpadek nejvíce postihl Polsko
Do Polska od 6. hodiny ranní nepřitekla ani kapka ropy. Země je přitom téměř stoprocentně závislá na ropovodu Družba. Podle ministerstva hospodářství ale není důvod k panice. Energetická bezpečnost země ohrožena není a není ani důvod ke zvyšování cen benzinu nebo nafty. Současné zásoby ropy Polsku stačí na 80 dní.
Přesto ale zasedají krizové štáby a připravují se i na možnost dlouhodobého přerušení dodávek. V takovém případě by se ropa začala dovážet po moři do terminálu v Gdaňsku. Polsko bere tuto situaci jako velmi vážné varování - východní dodavatelé se podle tamních politiků ukazují jako nespolehliví. Vláda proto zřejmě opráší plány na dostavbu ropovodu z Oděsy, aby tím snížila závislost na ruské ropě a omezila rizika.
Německo zastavením dodávek ruské ropy není znepokojeno. Berlín zatím nezná důvody, kdo a proč kohoutky zavřel. Do Německa se ropovodem Družba dostává celkem 20 procent dodávek "černého zlata".
Ropa ze severní větve Družby proudí do rafinerií ve Schwedtu a Leuně. Ty by měly mít podle mluvčího ministerstva průmyslu Hendrika Luchtmeiera dostatečné rezervy, a výpadek v zásobování by se u nich neměl projevit. Luchtmeier dodal, že už v loňském roce došlo, tehdy z technických důvodů, k jednodennímu zastavení dodávek.
V Německu jsou ze zákona stanoveny 90denní ropné rezervy, kromě kterých mají své vlastní zásoby i jednotlivé rafinerie. Podle šéfa Spolkové zpravodajské služby BND Ernsta Uhrlaua dnešní případ znovu prokázal nutnost zajištění energetické bezpečnosti Německa.
Evropská komise žádá po Minsku a Moskvě vysvětlení
Na běloruské a ruské úřady se v této záležitosti obrátil komisař pro energetiku Andris Piebalgs. Žádá po nich naléhavě podrobné informace o příčinách výpadku v dodávkách ropy. Brusel už také údajně konzultuje situaci s vládami Polska, Slovenska a dalších členských zemí, které jsou přerušením dodávek ropy přímo zasaženy.
Komisař Piebalgs ujišťuje, že žádné akutní nebezpečí nedostatku této energetické suroviny sedmadvacítce nehrozí. Přesto ale zvažuje, že ještě v tomto týdnu svolá do Bruselu zvláštní skupinu, která se dodávkami ropy do Unie zabývá.