Mnozí pasažéři kritizují rozsáhlé změny v pražské MHD. ROPID je spokojen
Naštvaně, rozpačitě i rezignovaně reagují od časného rána cestující na radikální změny ve vedení tramvajových a autobusových linek v hlavním městě. Některé spoje nově nepojedou vůbec, většina z nich má změněnou trasu a v ulicích se objevily i úplně nové autobusy.
Třeba linka 138 projede ze sídliště Skalka na Spořilov a zpět za pouhou půlhodinu. Dopravce si od nového spoje slibuje, že lidem nabídne nové, rychlejší spojení na metro.
První cestující nové linky ale z této změny příliš nadšení nejsou:
„Zrušili 224, takže 138, no. Akorát, že na Strašnickou se odsud nedostaneme, to je špatné.“
Přímo v centru města u sloupku zastávky Masarykovo nádraží zkoumá muž v důchodovém věku z asi pěticentimetrové vzdálenosti nové jízdní řády.
„Musím se dostat do Dělnické. A vypadá to na další půlhodiny, 45 minut dalšího cestování, než se tam dostanu. Normálně bych tam byl za 10 minut.“
Diskuze v hloučcích na nástupiště na Kačerově byly po sedmé hodině ranní také v plném proudu. Jedna z cestujících směřovala do Institutu klinické a experimentální medicíny v pražské Krči, kde pracuje. Do svého zaměstnání vždy cestovala linkou 114. Ta teď prý ale staví na jiné zastávce:
„To jsem vůbec nevěděla a nevím, kdy přijdu do práce. Jsem docela naštvaná, protože ten kopec nahoru na IKEM půjdu pěšky.“
Zrušeny jsou tramvaje číslo 15, 19 a 21. Páteřní tramvajové spoje tvoří linky číslo 3, 9, 11, 17 a 22, ve špičce budou mít intervaly čtyři minuty. Celkem 38 autobusových linek je nově zařazeno mezi takzvané metrobusy, mimo jiné spoje číslo 119, 125, 136, 140, 167, 170, 177, 180 či 197.
Zpoždění nabral i mladík, kterému zrušili linku 117. „Budu muset třikrát přestupovat, místo jedné přímé linky. Zpoždění bude zhruba 15 minut.“
Spokojenost ráno nebyla ani na Jižním Městě. Na lince 125, která se nově stala metrobusem, sice nedošlo k obávanému zpoždění, cestující to ale přikládají klidnému víkendovému ránu. Fakt, že se linka prodloužila o dvě třetiny až do Strašnic, kde nahradila jiný spoj, nepřivítali. Vedle zpoždění se bojí i delších intervalů:
„Když ten autobus přijede ze Skalky, tak mám dojem, že se (intervaly) prodlouží. Kdyby jel jenom z Hájů, tak je to kratší,“
Zklamaní jsou cestující i v pražské Libni. Z Palmovky do Vršovic už například nepojede tramvaj číslo 16. „Člověk neví, kam se dostat, čím se dostat. Je to hodně velké zdržení. Na co jsem byl zvyklý, tak mi zrušili,“ řekl jeden z cestujících.
První den nového systému veřejné dopravy z pohledu cestujících sledovala redaktorka Evelyna Kulíšková
Jak už dříve upozorňovaly neziskové organizace i řada pražských radnic, změny v pražské MHD s sebou přinesou i více přestupů, což negativně zasáhne seniory a handicapované. Potíže by mohli mít také rodiče s dětmi, které se v pondělí po letních prázdninách vrací do škol.
„Kluk mi bude dojíždět do školy. V první třídě se naučil určité spoje a teď se to musí naučit znova,“ stěžovala si matka školáka z Prahy 8.
Lidé vesměs soudí, že takto rozsáhlé změny nebyly nutné. Město naopak namítá, že tak ušetří stovky milionů korun.
ROPID si pochvaluje start rozsáhlých změn v pražské MHD. Mnozí cestující nesouhlasí
Číst článek
„Provoz běží zcela normálně, nevyskytly se žádné problémy. Všechny spoje vyjely na nové trasy i na ty stávající tak, jak měly. Řidiči jezdí podle platných jízdních řádů. Takže z tohoto pohledu vše běží v pořádku,“ pochvaloval si Pavel Procházka, ředitel společnosti ROPID, která dopravu v metropoli organizuje a za změnami stojí, v Ranním interview Radiožurnálu.
Největší změny v hromadné dopravě za poslední čtvrtstoletí v Praze začaly
Číst článek