Za výroky o mafii se solárníci chtějí bránit žalobou u Ústavního soudu

Provozovatelé solárních elektráren možná napadnou u Ústavního soudu zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. Považují ho za diskriminační. Normu tento týden podepsal prezident. Solárníci se chtějí také žalobami bránit výrokům o mafii a údajné negativní kampani ze strany státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Solární panely (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Tyto výroky jsou podle Kláry Samkové, advokátky zastupující Alianci pro energetickou soběstačnost, směřovány obecně k určité skupině osob, která je nazývána různými potupnými jmény, jako jsou například solární baroni.

„Ta situace z hlediska aktivní legitimace žalobců je poněkud složitější, nicméně tato otázka je vyřešitelná, a to poměrně velmi jednoduše správnou formulací žaloby."

Přehrát

00:00 / 00:00

O žalobě mluvili v Ozvěnách dne Klára Samková, advokátka zastupující Alianci pro energetickou soběstačnost a mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka

Výroky podle Samkové říkají konkrétní jednotliví lidé, kteří si musí za svými výroky stát.

Podle mluvčího Energetického regulačního úřadu Jiřího Chvojky postupuje úřad podle zákona, žádná solární elektrárna není primárně podezřelá. Podle něj to byly právě solární asociace ČEPSu a AliES, které daly podnět k tomu, abych úřad zkoumal 180 konkrétních elektráren.

„To znamená, že ony ukázaly na ty, které jsou podle nich problémové. A teď nechápu, proč se diví, že je na základě jejich podnětu kontrolujeme,“ říká Chvojka.

Energetický regulační úřad vždycky podle něj tvrdil, že je tady 25 tisíc poctivých podnikatelů, kteří využili nějaké šance, které jim dával stát.

„Ale pak že je tu nějakých 450 až 500 elektráren, které podle našeho názoru mohou porušovat zákon a je potřeba to vyšetřit. Když někdo neoprávněně dostává dotaci, tak ať je za to potrestán,“ je přesvědčen Chvojka.

Konec takovým výrokům

Podle advokátky Samkové doba beztrestnosti skončila: „Až se budou všichni, kteří se vyjadřují k problematice solární energetiky, vyjadřovat stejně k jednotlivým konkrétním subjektům, tak potom se můžeme bavit nějakým způsobem dál. Pokud budou paušalizovat takovým způsobem, jak to činí, tak doba beztrestnosti a možnosti vypouštění informací do éteru naprosto jakýchkoli výroků skončila."

Podnikatelům v solárním byznysu vadí slova o mafii, zvažují právní kroky

Číst článek

O solárním byznysu se nyní mluví i proto, že prezident Miloš Zeman tento týden podepsal novelu zákona, která od příštího roku ruší podporu pro nově vybudované solární panely.

Kvůli tomuto opatření už dříve některé solární firmy naznačily, že budou vymáhat škodu v arbitráži. Cílem zákona je snížit výdaje státu i lidí na podporu obnovitelných zdrojů.

Martin Křížek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme