Ukrajinští uprchlíci by podle Sobotky mohli najít útočiště v Česku. Pokud bude třeba
Česká republika může v případě potřeby přijmout stovky uprchlíků z Ukrajiny, oznámil dnes premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Praha prý ale zatím nezaznamenala vyšší počet ukrajinských žádostí o azyl.
Pokud by se ale situace na Ukrajině nezklidnila, nebo by se dokonce dále vyhrocovala, je český premiér připraven svolat Bezpečnostní radu státu.
„Zatím ty informace, které mám od ministerstva vnitra a ministerstva zahraničí, nenasvědčují tomu, že bychom teď měli aktuální problém ať už z hlediska žadatelů o azyl, nebo z hlediska divoké migrace. Tady spoléháme na informace ze zemí, které přímo sousedí s Ukrajinou, ani tyto země zatím neavizovaly příliv uprchlíků,“ dodal Sobotka.
O pomoci Ukrajině mluvil vedoucí východoevropského programu společnosti Člověk v tísni Rostislav Valvoda
Vláda podle něj vítá uzavření dohody mezi ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozičními předáky, která má zajistit vytvoření nové vlády a vypsání předčasných prezidentských voleb.
„Dokážu si představit, že radikálové na obou stranách s plánem spokojení nejsou, ale podle mě plán dává šanci, aby se rozhodlo ve volbách a aby se nerozhodovalo na ulicích,“ konstatoval premiér.
Ministerstvo zahraničních věcí upozornilo, že je připraveno poskytnout obyvatelům Ukrajiny humanitární pomoc. Příští týden pak bude vláda rozhodovat o aktivaci programu MEDEVAC pro evakuaci zraněných a nemocných k léčení v České republice.
Sledovali jsme ONLINE: Radikálové dávají Janukovyčovi ultimátum - do sobotního dopoledne musí odstoupit
Číst článek
Charitativní organizace se momentálně snaží zajistit zejména finanční pomoc a lidské kapacity, materiální sbírky prý zatím nejsou to hlavní.
„Jde zde pořád o okamžitou lékařskou pomoc, pak půjde samozřejmě o následné rehabilitace a doléčování. Z tohoto důvodu máme v tuto chvíli na místě také tým zdravotníků, kteří se zapojí do těch prací a budou případně také identifikovat případy, které by si vyžádaly třeba převoz do České republiky,“ vysvětlil vedoucí východoevropského programu společnosti Člověk v tísni Rostislav Valvoda.
Léčba i studium
Vedení hlavního města zase umožní zraněným Ukrajincům léčbu v pražských nemocnicích. Na příjem pacientů je v případě nutnosti připravena například Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích.
Pomoc nabízí i Univerzita Karlova, která nabídne zhruba dvěma desítkám ukrajinských studentů možnost dokončit studia v Praze, a to prostřednictvím univerzitního Stipendia Václava Havla.
V sobotu do Kyjeva odletí delegace Evropského parlamentu, jejímž členem bude i europoslanec a místopředseda evropských socialistů Libor Rouček z ČSSD. Delegace bude o mírovém řešení jednat s Janukovyčem, předsedou parlamentu Volodymyrem Rybakem a dalšími čelními představiteli vládnoucí Strany regionů, stejně jako s trojicí opozičních lídrů.