Ministerstvo vnitra vyřadilo z prezidentské volby Bobošíkovou, Okamuru a Dlouhého
Ministerstvo vnitra do boje o Hrad pustilo jen osm z 20 přihlášených uchazečů. Z vážných adeptů vyřadilo šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou, ekonoma Vladimíra Dlouhého a podnikatele a senátora Tomia Okamuru. Podle vnitra měli příliš chybných údajů na nominačních peticích, počet podpisů tak klesl pod předepsanou hranici 50 tisíc. Vyřazení kandidáti se ještě mohou odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu.
Nejčastějšími chybami jsou podpisy lidí, kteří jsou mladší 18 let, nejsou občany České republiky nebo jsou zbaveni právní způsobilosti. Objevily se také případy, kdy petent uvedl jako místo bydliště adresu, kde oficiálně nebydlí.
Důvody pro vyřazení tří uchazečů z prezidentského klání zjišťoval redaktor Martin Drtina
Na peticích se vyskytly i falešné podpisy osob, které už zemřely nebo jsou jen fiktivními postavami. Například Janě Bobošíkové podepsali kandidaturu třeba Kačer Donald nebo Pepek Námořník.
Nejtěsněji od registrace byla Jana Bobošíková. U ní se projevila chybovost 11,5 procenta a po odečtení nesprávných podpisů nasbírala 45 429 hlasů. Jako hlavní důvod neplatnosti se nejčastěji objevuje, že petent uvedl minulou adresu, tedy ne stávající adresu svého trvalého bydliště. Úředníci z kontrolního vzorku vyřadili celkem 81 duplicitních podpisů a také 24 jmen mrtvých duší, tedy lidí, kteří prokazatelně zemřeli předtím, než petice vznikla.
Ještě větší chybovost ministerstvo objevilo u Vladimíra Dlouhého. Po odečtení 18 procent těchto neplatných podpisů získal podporu 38 687 lidí. Nejčastějším důvodem bylo opět chybně uvedené trvalé bydliště. V kontrolním vzorku měl také 46 duplicitních podpisů a 18 mrtvých duší.
Dlouhý se odvolá proti vyřazení z boje o Hrad, podpisy jsou prý špatně spočítané
Číst článek
Absolutně nejhůře dopadl ve srovnání neúspěšných kandidátů Tomio Okamura. Úřad mu vyřadil 23 procent všech podpisů a po tomto očištění mu uznal 35 751 sympatizantů. V kontrolním vzorku se mu 55krát opakoval podpis a 7krát tam úředníci nalezli podpis člověka, který před vznikem petice zemřel.
Dva dny na odvolání
Ode dneška visí rozhodnutí na úřední desce, v pondělí je proto zákon považuje za doručená. Neúspěšným kandidátům pak začne běžet velmi krátká, dvoudenní lhůta na to, aby se obrátili na Nejvyšší správní soud se žalobou. Nejpozději ve středu takový návrh musejí podat.
Vyřazení tří kandidátů i další možné problémy prezidentské volby okomentoval politický analytik Radiožurnálu Petr Nováček
O žalobě musí být rozhodnuto do 14. prosince, soud přitom může nařídit překontrolování všech údajů ve spisu odmítnutého kandidáta a na základě toho ho pak může vrátit znovu do hry, nebo žalobu zamítne.
Jana Bobošíková už dříve potvrdila, že možnost odvolání zvažuje. O tomtéž kroku uvažuje i Vladimír Dlouhý, kterému se nelíbí, jakým způsobem ministerstvo vnitra vypočítávalo podíl neplatných hlasů.
Tomio Okamura krátce po oznámení verdiktu Radiožurnálu řekl, že se nejspíš soudit nebude. Kritizoval však nastavení pravidel sbírání podpisů, podle něj se identita podepisujících občanů mohla ověřovat třeba na poště.
Jen kvůli osobním ambicím se k soudu odvolávat nebudu, říká Okamura
Číst článek
Jako poslední opravný prostředek existuje ústavní stížnost. Ta může dokonce odsunout termín konání voleb. Ústavní soud totiž na rozdíl od Nejvyššího správního soudu nemá žádné lhůty, ve kterých by musel rozhodnout, a tak je možné – jak předseda soudu Pavel Rychetský v minulosti naznačil – že může předběžným opatřením termín voleb odsunout.
V boji o Hrad tak je nyní osm kandidátů, tři s politickou podporou – Jiří Dienstbier (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Přemysl Sobotka (ODS) – a pět uchazečů sesbíralo potřebný počet podpisů – Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová a Miloš Zeman.