V Egyptě se znovu střílí, zahynulo na 70 lidí. Muslimské bratrstvo vyzvalo k týdnu protestů

Dnešní protestní akce svolané Muslimským bratrstvem vyústily v potyčky s policií v Alexandrii, v Ismáílíji a ve městě Tanta, střílelo se také v centru Káhiry. Zahynulo na 70 lidí. Přívrženci Muslimského bratrstva volají po konci vojenského režimu. Vyzvalo Egypťany ke každodenním protestním pochodům v nadcházejícím týdnu. České ministerstvo zahraničí nedoporučuje jezdit do Egypta, a to ani do turistických resortů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Káhiry se scházejí příznivci Muslimského bratrstva

V ulicích Káhiry se scházejí příznivci Muslimského bratrstva | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Na káhirském náměstí Ramsís, kde se dnes odehrává hlavní islamistická demonstrace, začala policie střílet granáty se slzným plynem, zřejmě i ostrými náboji.

„Došlo tam k napadení policejní stanice. Lidé odvážejí na nosítkách zraněné. Mnoho lidí se nadýchalo slzného plynu, několik lidí má úplně zkrvavené šaty,“ hlásí přímo z náměstí zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Raněné odvážejí do jedné z mešit kousek od náměstí, kde vznikla provizorní nemocnice. Podle očitých svědků zemřely na náměstí desítky lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Egyptě sleduje zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Nad shromážděním setrvává vojenský vrtulník. Podle některých zpráv střílí vojáci do demonstrantů přímo z něj.

Armáda vyzvala Káhiřany, aby se vyhnuli některým místům ve městě, kde chce proti islamistům tvrdě zasáhnout. Střílí se ale i v některých rezidenčních čtvrtích egyptské metropole. Po ulicích se pohybují muži v civilu vyzbrojení samopaly.

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje jezdit do Egypta, a to ani do turistických resortů

Číst článek

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje jezdit do Egypta, a to ani do turistických resortů.V Egyptě tráví v tuto chvíli dovolenou asi 5 tisíc Čechů. Ti by měli podle ministerstva zůstat do odletu v hotelových areálech a nevycházet z nich.

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Nataša Kubíková, která se specializuje na politický islamismus, se domnívá, že demonstrující nezaútočí na turisty s cílem například vyhrotit a destabilizovat situaci:

„Myslím si, že to v současnosti nehrozí. Problém, kterému momentálně Egypt čelí, je rozdělení protestujících, a to nejen Muslimských bratří, ale i dalších Egypťanů, kteří nejsou zastánci nebo neschvalují armádní zásahy vůči nim. Dochází mezi nimi k napětí, které se výrazně obrací proti budovám státních institucí. Myslím si, že turisté nemají důvod být cílem těchto protestů.“

Od středečního zákroku zahynulo na 700 lidí a egyptská vláda si za to vysloužila ostrou mezinárodní kritiku. Francouzský prezident Francoise Holland a německá kancléřka Angela Merkelová chtějí na příští týden svolat sjezd ministrů zahraničí Evropské unie, aby situaci v Egyptě projednali.

Muslimské bratrstvo svolává celostátní Pochod hněvu. Obětí protestů je už na 620

Číst článek

Štěpán Macháček, Jan Prokeš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme