Egyptský politolog: Jednou z příčin krize je i tlak MMF
V Egyptě se dnes završuje druhý týden protivládních nepokojů, jaké Blízký východ zažil naposledy před dvaatřiceti lety při revolucí v Íránu. Egypťané požadují odchod prezidenta Mubáraka a na politické scéně se pracuje na postupném předání moci. Pod vlivem dramatických událostí v ulicích už se ale prakticky nemluví o příčinách revolty. Ty přitom mohou ohrožovat i příští vedení nejlidnatější arabské země.
„Životní podmínky nějakých 40 procent Egypťanů jsou dost děsivé a nic se stále nemění. Ano, ekonomika v posledních letech docela roste. To se ale týká sektorů, které se vůbec neprojevují na životní situaci řadových obyvatel,“ říká profesor Americké univerzity v Káhiře Galál Amín, který napsal dvě knihy o éře Husního Mubáraka.
S profesorem Americké univerzity v Káhiře Galálem Amínem mluvil Břetislav Tureček
Upozorňuje v nich právě na katastrofální ekonomickou situaci miliónů Egypťanů. Podle Amína přispěla i k probíhající revoltě. „Jedním z hlavních důvodů nepokojů je obrovská nezaměstnanost, hlavně mezi absolventy vysokých škol. To je problém posledních pětadvaceti let. Ročně přibývají stovky tisíc absolventů a zaměstnání nemohu často najít ani lidé, kteří získali špičkové vzdělání.“
Proč se ale egyptský režim rozhodl jít touto cestou, když to narušuje sociální smír v zemi? „V posledních dvaceti letech egyptská vláda velmi poslušně plní všechna doporučení Mezinárodního měnového fondu. Škrtá sociální výdaje, omezuje veřejné služby jako je školství a zdravotnictví. Prosazování volného trhu tak poznamenává milióny chudých. Ani za monarchie nebyla propast mezi bohatými a chudými tak hluboká, jako je dnes,“ tvrdí profesor Amín.
V tomto bodě se podle něj střetávají dva protichůdné zájmy Spojených států. Američané dosud bezvýhradně podporovali Mubárakův autoritářský režim, který vyhovoval jim a také Izraeli. Ve stejné chvíli ale podle egyptského profesora Američané svého spojence nakonec dohnali ke krizi.
„Co vede vládu, aby tolik podléhala Mezinárodnímu měnovému fondu? Myslím, že je to tlak Washingtonu. Naše vláda poklonkuje Američanům. A zároveň je velmi necitlivá k vlastním lidem,“ dodal profesor Amín.