Tusk se tajně dohodl s Putinem, tvrdí polský ministr obrany a podává trestní oznámení

Antoni Macierewicz, polský ministr obrany, podal na prokuratuře trestní oznámení na bývalého polského premiéra a nynějšího předsedu Evropské rady Donalda Tuska kvůli podezření, že se v souvislosti s katastrofou polského vládního letounu v dubnu 2010 u ruského Smolenska dopustil "diplomatické zrady". Oznámila to v úterý televize TVN 24 s odvoláním na mluvčí prokuratury.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz | Zdroj: Reuters

"Premiér Tusk uzavřel s Vladimirem Putinem nelegální dohodu v neprospěch Polska a za to by měl nést trestní odpovědnost," uvedl sám Macierewicz v tisku. Tuskovi by v případě usvědčení, že ve shodě s cizím státem či organizací působil v neprospěch vlasti, mohlo hrozit až deset let vězení.

Prokuratura v minulosti odmítala podobná udání, vyjadřující podezření, že Tuskova vláda selhala při objasňování smolenské katastrofy, při které zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński, bratr nynějšího předsedy vládní strany Jaroslawa Kaczyńského. Hodně příznivců nynější vlády věří, že katastrofa byla výsledkem atentátu a polsko-ruského spiknutí.

Tusk nemá čas, svědčit nebude. Varšava ho předvolala kvůli spolupráci rozvědky s Rusy

Číst článek

Ruské vyšetřování nehodu přisoudilo chybám pilotů polského letounu, kteří se pokoušeli o přistání za husté mlhy. Podle polské strany část viny nesli i ruští dispečeři ze smolenského letiště.

Macierewicz je považován za jednoho z nejdůležitějších spojenců Jaroslawa Kaczyńského. Ten se pokoušel zabránit znovuzvolení svého rivala Tuska do čela Evropské rady, ale Varšava v této snaze utrpěla tento měsíc na summitu EU citelnou porážku. Někteří pozorovatelé za Kaczyńského postupem vidí dávnou zášť vůči Tuskovi, jiní snahu zdiskreditovat možného soupeře v příštích volbách a další promyšlenou strategii, směřující k upevnění Kaczyńského moci i za cenu vzdalování Polska od EU.

Macierewicz mezitím přizval do týmu, který má znovu vyšetřit smolenskou katastrofu, i bývalého žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luise Morena-Ocampa. Renomovaný argentinský právník má prý Rusy přimět, aby Polsku vydali trosky vládního letounu Tu-154M. To Rusko dosud odmítalo učinit s tím, že své vyšetřování dosud neuzavřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme