Turecko se obává teroristických útoků. Úřady v Ankaře zakázaly všechna shromáždění

Turecké tajné služby varují před teroristickými útoky takzvaného Islámského státu. Největší riziko hrozí Istanbulu a městům Izmir, Gaziantep a metropoli Ankaře. Zvýšení bezpečnostních opatření souvisí s vojenskou operací v Iráku, kde se Turecko podílí na osvobozování Mosulu z rukou islamistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Úřady v Ankaře zakázaly kvůli bezpečnostní hrozbě veřejná shromáždění a mítinky až do konce listopadu. Podle zprávy turecké tajné služby MIT hrozí útoky všude tam, kde je větší koncentrace lidí.

Policie posiluje své jednotky v ulicích. Potenciálním cílem teroristů se mohou stát především dopravní uzly a samotná hromadná doprava. Loni zabili teroristé z takzvaného Islámského státu v Turecku přes sto lidí.

Turecko a bitva o Mosul

Turecký premiér Binali Yildirim v úterý nejprve řekl, že turecké letectvo se účastní ofenzivy v Mosulu v rámci mezinárodní koalice. Později ale svá slova poupravil tak, že turecké stíhačky zatím nebyly použity, ale „budou nasazeny, až přijde čas.“

Spojenecká vojska pokračují v ofenzívě směrem na Mosul. Ve městě je čekají lidské štíty a únikové tunely

Číst článek

Zapojení Turecka do bojů na severu Iráku později hájil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Turecko tam má historickou zodpovědnost, takže tam budeme," řekl Erdogan v Ankaře. „Budeme v Mosulu na bitevním poli i u jednacího stolu," dodal turecký prezident.

Proti účasti Turecka na bojích o Mosul se ale už dříve ostře postavila irácká vláda. Už při přípravě ofenzivy zaměřené na znovudobytí města z rukou bojovníků takzvaného Islámského státu se Turecko a Irák dostaly do sporu kvůli případné účasti Ankary. Do bojů totiž mělo zasáhnout i tři tisíce iráckých vojáků vycvičených tureckými jednotkami.

Irácký premiér Hajdar Abádí to ale odmítl. Jeho šíity ovládané vládě záleží na tom, aby se na osvobozovací akci převážně sunnitského Mosulu podílely v první řadě její milice.

„Turecká armáda se současných bojů neúčastní, ale vývoj podrobně sleduje," oznámil už dříve turecký vojenský zdroj. Ankara ale v minulých dnech dává hlasitě najevo najevo, že je její armáda připravena do bojů o Mosul zasáhnout.

Jaromír Marek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme