Británie zákonem převezme tisíce unijních norem. Chce tak předejít chaosu po brexitu

Britský kabinet ve čtvrtek představí návrh zákona, kterým se do právního řádu Spojeného království začlení všechny platné normy Evropské unie. Má jít o jeden z klíčových zákonů týkajících se brexitu. Řada poslanců varuje před způsobem, jakým by se do budoucna unijní normy posuzovat a případně rušit.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské unie před budovou britského parlamentu.

Vlajka Evropské unie před budovou britského parlamentu. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Zákon nese název „Great Repeal Bill“ a svým obsahem ruší legislativu z roku 1972, která byla základem britského unijního členství. Kabinet Theresy Mayové nechce dopustit „černou díru“ v britském právním řádu v okamžiku, kdy země definitivně odejde z EU. Vláda se rozhodla jít cestou převzetí kompletního balíku tisíců norem a jejich postupného upravování a rušení. 

Přistěhovalci z východní Evropy se Británii vyplácejí. 80 procent z nich má pravidelné zaměstnání

Číst článek

Ministr pro brexit David Davis před časem v souvislosti s navrhovaným postupem uvedl, že výklad nových zákonů pak už nebude na soudcích v Lucemburku, nýbrž na soudcích britských soudů.

Podle knihovny londýnské Dolní sněmovny je Great Repeal Bill jedním z největších projektů v britské legislativní historii. Kritici varují před tím, že část unijních norem údajně vláda zamýšlí vzhledem k časové náročnosti pozměnit nebo zrušit sama, bez jakéhokoli parlamentního dohledu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme