Policie obvinila dva manažery ČEZu. Podvodem měli stát připravit o 270 milionů

Kvůli solární elektrárně Čekanice nedaleko Tábora policie obvinila dva manažery polostátní společnosti ČEZ a revizního technika. Podle zjištění Českého rozhlasu se dopustili podvodu, když v roce 2009 prohlásili elektrárnu za dokončenou, přestože nebyla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto)

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Elektrárnu bylo nutné dokončit před koncem roku 2009, protože výkupní ceny elektřiny v dalším roce měly mírně klesnout. Elektrárna nakonec licenci v prosinci 2009 získala. Podle svědků ale dokončená nebyla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva manažeři ČEZ měli připravit stát o 270 miliónů korun. Více si poslechněte v reportáži Markéty Chaloupské.

„Já k této věci můžu sdělit pouze tu skutečnost, že na místní šetření si mě pozval stavební úřad. Tam jsem do protokolu napsal svoje stanovisko. Dostavěné to nebylo v celém rozsahu tak, jak to zřejmě bylo vyprojektováno,“ říká hasič, který tehdy elektrárnu kontroloval. Kromě jeho výpovědi se policie opírá i o svědectví úřednice ze stavebního úřadu Tábor. Redakce jména obou svědků zná, nebude je ale na jejich žádost zveřejňovat.

V elektrárně jsou technologické kontejnery vyrobené až v roce 2010

„Z podání vysvětlení vyplynulo, že na základě žádosti o vydání kolaudačního souhlasu prováděla dne 22. 12. 2009 výše popisovaný úkon, kde bylo zjištěno, že na elektrárně Čekanice je osazena maximálně třetina celkového počtu panelů,“ píše se v policejním dokumentu, který Radiožurnál získal.

Za údajné podvody při stavbě solární elektrárny Ševětín je obviněno 5 lidí. Škoda je 100 milionů

Číst článek

O tom, že stavba nemohla být v roce 2009 dokončená, svědčí podle detektivů to, že v elektrárně bylo nainstalováno osm technologických kontejnerů, které byly vyrobeny až v roce 2010. Nemohly tam tedy být v době, kdy elektrárna získala licenci.

Obvinění se k případů nechtějí vyjadřovat

„V době vypracování revizní zprávy bylo v elektrárně osazeno maximálně 28 stolic s fotovoltaickými panely z celkového počtu 384 stolic, dále 2 technologické kontejnery z celkového počtu 14 a jedna trafostanice z celkového počtu 7,“ píše se dále v policejním spisu.

Policie nechce případ komentovat. „Vedeme trestní stíhání tří osob v souvislosti s licenčním řízením na FVE Čekanice. Více informací poskytovat nebudeme,“ řekl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Detektivové obvinili dva tehdejší jednatele ČEZ Obnovitelné zdroje Oldřicha Kožušníka a Libora Kičmera. Podle policie oba věděli, že elektrárna není hotová, a přesto požádali o licenci. Tím měli způsobit státu škodu ve výši nejméně 270 milionů korun. Ani jeden z obviněných to ale nechce komentovat.

Brněnský soud řeší údajný podvod při získání licence pro solární elektrárnu na Přerovsku

Číst článek

„Nemáme k uvedeným skutečnostem žádné bližší informace,“ řekl mluvčí skupiny ČEZ Martin Schreier. Kromě nich policie obvinila také revizního technika Guye Tyla. Ten podle policie vydal zkreslující zprávu, že je elektrárna schopná provozu. Díky tomu prý Čekanice získaly od Energetického regulačního úřadu licenci.

Policie se zabývá podvody u desítek solárních elektráren

Guy Tyl trvá na tom, že elektrárna byla hotová. „V inkriminované době byla elektrárna hotová. Omlouvám se, neposkytuji další informace,“ odmítl další rozhovor Tyl.

Bývalá úřednice ERÚ u soudu připustila chybu při udělení licence pro solární elektrárnu

Číst článek

Policie se celkově zabývá podvody u desítek solárních elektráren. Ve většině případů jde ale o projekty, které měly být dokončeny o rok později, v roce 2010. Tehdy se totiž změnil zákon a stát znovu od roku 2011 snížil výkupní ceny elektřiny. Tentokrát ale o polovinu s platností na dalších 20 let. Investoři se tak snažili dokončit své projekty za každou cenu. Obvinění padla například i v případu fotovoltaické elektrárny ve Vranovské vsi.

Markéta Chaloupská, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme