„Už vidíme první reakce, které to svým způsobem vítají. Některé se zase ostře staví proti a nechtějí přistupovat na tuto vydírací logiku Donalda Trumpa,“ uvedl pro Radiožurnál Michal Kocůrek.
Analytici varují, že krok Washingtonu může tuto zimu vést v Evropě ke kriticky nízkým zásobám plynu, což by způsobilo výraznější růst jeho burzovní ceny, která je směrodatná i pro Českou republiku.
Opatření by mohlo zasáhnout zejména závod na zkapalněný zemní plyn Jamal v arktické části Ruska, ze kterého je plyn rozvážen do přístavů v EU a dále do zbytku světa.
Ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela se nevzdává záměru založit státního obchodníka s plynem. Nápad má mezi politiky podporu, strany koalice teď čekají na detaily.
V terminálu Stade nedaleko Hamburku bude mít od roku 2027 k dispozici dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné tuzemské spotřeby.
Prognóza INES pracuje se třemi scénáři. První z nich počítá s teplou zimou, jakou Evropa zažila v roce 2020, další naopak s chladnou podle roku 2010, poslední pak bere v úvahu normální teploty.
Zkapalněný zemní plyn částečně zachraňoval Evropu, když se rychle odstřihávala od závislosti na Rusku. Na americkém kontinentu proto znovu ožívá dříve skomírající plánování nových terminálů.
Německo po dlouhém váhání nakonec tanky Leopard 2 Ukrajině pošle. Podle germanistky Zuzany Lizcové tím kancléř Olaf Scholz provedl velký obrat v německé politice.
Česká republika má v terminálu pronajaté tři miliardy metrů krychlových, potřeba tak bude celkem 30 tankerů. Zásoba pokryje až třetinu roční spotřeby plynu v Česku.
Server iROZHLAS.cz se v analytickém přehledu věnuje energetické situaci v různých částech Evropy. Zatímco v Německu nebo Francii se vrací ke spalování uhlí, třeba Španělsko se zimy obávat nemusí.