Odložením plánovaného protestu chtějí zemědělci uklidnit situaci a vytvořit prostor pro jednání, uvedl prezident Agrární komory České republiky, podle kterého výhrady zemědělců nadále trvají.
Když dříve v Evropě protestovali zemědělci, nahnali většinou do ulic měst stáda ovcí. Když dnes protestují zemědělci, zablokují ulice traktory, jejichž cena začíná někde kolem dvou milionů korun.
„Cena obilí je dnes okolo 3500 korun, ale náklady na dopravu z Ukrajiny do evropského přístavu jsou třeba 2500 korun. Proto to ukrajinský zemědělec raději prodá hned za hranicemi,“ vysvětluje Pýcha.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v pátek oznámil, že vláda vyšla vstříc některým z pěti požadavků farmářů. Podle zemědělců to ale zatím není dostatečná pomoc.
O zemědělcích slyšíme jen výjimečně, když se však postaví na zadní, poznáme to všichni. Ještě horší by ale bylo, kdyby se rozhodli svoji živnost znechuceně pověsit na hřebík.
Ministr zemědělství Marek Výborný podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy navrhl pomocí navýšení národních podpor zlepšit životní pohodu zvířat nebo zavést nedanění zemědělských dotací.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už má jasno, kdo může za vysoké ceny potravin. S jeho závěry ale nesouhlasí zemědělci, potravináři ani obchodní řetězce.
Některé drůbežárny dokonce na čas přerušily výrobu, přesto jim hrozí ztráty. Zemědělský svaz ukazuje i na nevýhodné podmínky českých zemědělců oproti třeba těm v Polsku.
„České obilí je kvalitnější především v tom, že jsme svázáni pravidly pro pěstování jakýchkoliv komodit, včetně pšenice,“ říká předseda zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha upozornil na to, že pokud se nepodaří s kalamitou efektivně vypořádat, bude to také znamenat nedostatek krmiv kvůli zničené úrodě.
Předseda představenstva družstva v Mžanech na Královéhradecku Luděk Homoláč připomíná, že ceny nejprve rostly – z 9 korun až k už zmíněným 14 korunám, ale aktuálně zase klesají.
„Očekáváme, že premiérovi vysvětlíme, že změna strategického plánu ve vazbě na redestributivní platbu je v rozporu s programovým prohlášením vlády,“ řekl Radiožurnálu předseda Zemědělského svazu.
Plánovaná úprava rozdělování evropských zemědělských dotací i vyjednávání s protestujícími zemědělci. O tom ve Dvaceti minutách Radiožurnálu mluvil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Úpravy, které ministerstvo zemědělství udělalo v přerozdělování dotací mezi lety 2023 a 2027, by podle Agrární komory a Zemědělského svazu znevýhodnily část zemědělců, zejména těch větších.
Agrární komora a Zemědělský svaz tvrdí, že vláda nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle nich hrozící zdražení potravin pro obyvatele a méně pestrá česká krajina.
Ministerstvo zemědělství navrhuje mimo jiné zastropování dotací velkým zemědělským podnikům. Rovněž chce upravit dotační systém tak, aby byl šetrnější k přírodě a půdě.