Volby v Rakousku jsou zklamáním pro tamní levici, píše die Presse. Vítězem jsou Svobodní, kteří už utvořili čtyřčlenný vyjednávací tým v čele s Herbertem Kicklem.
Celkově zahraniční média označují nastupujícího českého prezidenta jako bývalého generála, často zmiňují také jeho bývalé pozice, tedy velitel generálního štábu a předseda vojenského výboru NATO.
Deník De Telegraaf napsal, že „Oranjes“ zaplatili „nejvyšší cenu za hloupost“ trenéra Franka de Boera, kterého list kritizuje za jeho „katastrofální obranný systém“ v rozestavení 3-5-2.
Praha||Jan Prokeš, dp, ČTK|Zprávy ze světa|ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU
„Žádáme Andreje Babiše, aby vnesl do tohoto kroku transparentnost a řekl veřejnosti, co za to komunisté dostanou,“ reagoval předseda Evropské lidové strany Manfred Weber.
Zahraniční agentury si ve svém zpravodajství o jmenování vlády všímají toho, že ceremonie se uskutečnila na výročí popravy Milady Horákové. Poprvé od roku 1989 mají komunisté vliv na vládu.
Populista zůstává prezidentem, píše server německého deníku Süddeutsche Zeitung o vítězství Miloše Zemana. Web listu Bild zase konstatuje, že vyhrál přítel ruského prezidenta Putina.
Média v Belgii a Nizozemsku považují souboj o prezidentské křeslo za souboj Východu a Západu. Slovenský tisk přirovnává Jiřího Drahoše k současnému prezidentovi Andreji Kiskovi.
Největší korupční aféra v dějinách České republiky - tak o policejním zásahu, který se týká špiček české politiky, píší některá zahraniční média. Případ zajímá evropské i americká deníky. Obecně očekávají pád vlády a předčasné volby.
Česká média jsou plná předvolebních debat, komentářů a často i tendenčního zpravodajství o vrcholícím prezidentském klání. To samozřejmě neuniklo ani pozornosti zahraničních novinářů. Z různých komentářů a vyjádření je patrné, že čím víc na východ, tím populárnější je Miloš Zeman (SPOZ). Na západě naopak stoupají akcie Karla Schwarzenberga (TOP 09).
Nový prezident České republiky bude výrazně vstřícnější k Evropě než Václav Klaus. Takové hodnocení převažuje v článcích o českých volbách v zahraničních médiích.
O výsledky krajských a senátních voleb v České republice se zajímají i zahraniční deníky. Všímají si úspěchu levice, ale také toho, že se čeští voliči vzepřeli úspěchu komunistů v prvním kole.
Volební úspěch ČSSD a KSČM a drtivou porážku vládních stran komentují dnešní vydání deníků v zahraniční. Listy se většinou shodují v tom, že voliči potrestali současnou vládu za reformy, úspory i korupční skandály.
Málokdy se stává, že by se o poezii veřejně diskutovalo. Že by jedna báseň přitáhla tolik pozornosti, aby se o ní psalo ve všech významných novinách. Dnes se to stalo. A to v sousedním Německu. Nositel Nobelovy ceny za literaturu Günther Grass otiskl báseň s názvem "Co musí být řečeno". A právě to, co Grass řekl, vyvolalo v německém tisku velkou diskusi.
Václav Havel, který zemřel ráno na severu Čech, byl osobností světového významu. O jeho odchodu informují televize, rádia i elektronická média po celém světě. Připomínají Havlův život a dílo.
Právě probíhajícímu summitu Evropské unie v Bruselu se široce věnuje také zahraniční tisk. Přední evropské deníky vidí budoucí EU rozdělenou na silné a okrajové státy, mezi které se může svým odmítavým postojem zařadit také Česká republika, ale třeba i Velká Británie.
Americké ministerstvo zahraničí odsoudilo útoky na zahraniční novináře, kteří v Káhiře sledují protivládní nepokoje. Podle Washingtonu se jedná o koordinovanou zastrašovací kampaň. Od včerejška přibývá incidentů, kdy se reportéři stávají terčem násilí se strany radikálů, kteří podporují prezidenta Husního Mubáraka.