K diskutovanému novému trestnému činu „činnost pro cizí moc“ poznamenala, že je u něj sice špatně legislativně vyjádřená skutková podstata, tu je ale možné spravit.
„Teď bude mnohem více tlačeno ze strany pečujících rodičů na rodiče povinné, aby dopláceli výživné zpětně za celou dobu a v plné výši,“ míní soudce Pavel Kotrady.
Minimální výživné by se podle Ondřeje Stravy mohlo odvíjet právě od částek životního minima. Nižší alimenty by mohli platit třeba rodiče, kteří mají více dětí.
V současnosti soudy mohou v základní sazbě za podporu terorismu udělit trest ve výši dvou až deseti let vězení. Navrhované rozpětí je na polovině současných trestů.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už avizoval, že chce dál zlepšit vymahatelnost výživného na rodičích neplatičích. A pak by se náhradní výživné mohlo vyplácet bez časového omezení.
„Asi by se mělo začít výchovou, a to už od dětství, jak volit partnery, se kterými dítě budeme mít. A zdali lidé vzbuzují důvěru, že se budou řádně o děti starat,“ míní šéf Soudcovské unie Vávra.
Za neplacení výživného nyní mohou dlužníci dostat až tři roky vězení. V polovině případů je ale podle ministerstva spravedlnosti ani trest odnětí svobody nenapraví.
Ředitelka neziskové organizace na podporu rodin Aperio Eliška Kodyšová věří, že prodloužení nároku rodinám dočasně pomůže, ale také jí chybí systémovější řešení problému.
Nová studie projektu Legal Data Hubu, který funguje pod Právnickou fakultou Univerzity Karlovy, ukazuje, že soudy rodičům vyměřují výživné nižší, než doporučuje ministerstvo spravedlnosti.
Alimenty na dítě nepobírá zhruba třetina sólo matek. O náhradní výživné ale není takový zájem, jak se čekalo. V lednu ho dostávalo 9100 dětí. A za loňský rok stálo 160 milionů korun.
„Častou příčinou je stále ještě docela dobrý vztah mezi druhým rodičem a jejich společnými dětmi, který nechtějí samoživitelé kazit,“ říká Eliška Kodyšová z organizace Aperio.
Mezi rodiči samoživiteli roste zájem o takzvané zálohované výživné, píše Mf Dnes. A zima bez sněhu v nížinách vrátila podle Deníku do země sucho. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Ministerstvo vypracovalo k problematice neplacení výživného analýzu. Ta uvádí, že výživné nedostává pětina dětí žijících v sólo rodinách. Dalších 12 procent ho dostává jen nepravidelně.
Za první půlrok existence dávky tuto možnost využili rodiče skoro sedmi tisíc dětí. Někteří ale při podání žádosti narazili, protože nesplňují všechny podmínky.
Za soudními spory o výživné na dítě někdy bývají i nereálná očekávání rodičů. Změnit by to měly nové tabulky k určování výživného chystané ministerstvem spravedlnosti.
Už dva měsíce mohou rodiče samoživitelé, kterým druhý rodič neplatí výživné na děti, žádat o náhradní výživné. Za tu dobu na úřad práce dorazilo přes 3300 žádostí.
Češi mají čím dál větší zájem o solární elektrárny. Stojí za ním klesající cena potřebné technologie. Informuje o tom týdeník Ekonom. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Podmínkou poskytnutí náhradního výživného bude podle předlohy to, že rodič - samoživitel už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně. O státní alimenty by žádal krajský úřad práce.
Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) často vystupuje také jako advokátka rovnosti žen a mužů. Když jde o neplacení výživného, najednou se levicově-liberální svět paní Maláčové rozpouští.
Soudy doposud mohly snadněji vyměřit minimální výživné na jedno dítě ve výši 1500 korun i těm, kteří své příjmy nevykazovali. Mohla za to nízká nezaměstnanost, která byla nejnižší od 90. let.
Ministerstvo práce pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) předložilo zákon „o zálohovaném výživném“ loni začátkem roku. Od té doby se norma několikrát zásadně změnila.
České domácnosti se potýkají s výpadky příjmů kvůli koronaviru, 15 % z nich hospodaří s polovinou peněz oproti době před koronavirem. Více si přečtěte v sobotním výběru z médií Radiožurnálu.
Zálohované výživné bude stát vyplácet nanejvýš dva roky rodičům, jimž partner neposlal stanovené výživné po čtyři měsíce. Žádosti o vyplácení budou zpracovávat úřady práce.
Ve středečním tisku se dočtete, že české banky vynesly svým akcionářům nejvíc v Evropské unii. Píše to deník E15. Praha podle Hospodářských novin ukončila pachtovní smlouvy se všemi zemědělci.