Můžeme se jen domýšlet, co všechno by v Česku mohlo fungovat lépe, kdybychom mladým lidem dopřáli na jejich studium dostatek času, energie a důstojné životní podmínky.
„Demografická křivka, která letos tolik působila při přijímání na střední školy, bude za čtyři roky na vysokých školách," varuje rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Ženy byly už dříve vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě. V uplynulých týdnech Tálibán omezení svobod žen rozšířil o zákaz chození do parků, lázní či tělocvičen.
Školy s vysokým podílem znevýhodněných žáků to mají těžší. Dostanou proto dvě miliardy navíc. Dostávat více peněz než ostatní školy by ty znevýhodněné měly časem pravidelně, ze zákona.
Vysokoškoláci v Česku se už přes rok učí online, na dálku budou někteří z nich i skládat státnice a kvůli protiepidemickým opatřením možná přijdou taky o promoce.
Jill Bidenová doktorský titul získala v roce 2007 na Delawarské univerzitě, má rovněž dva magisterské tituly, což z ní podle BBC dělá jednu z nejvzdělanějších prvních dam v historii Spojených států.
Prvních pár let po startu kariéry jsou na tom podobně jako jejich vysokoškolsky vzdělaní vrstevníci, pak se ale učitelé začnou v platovém srovnání propadat.
Ve Španělsku se rozhořel skandál kolem falešných vysokoškolských titulů mezi politiky, týká se i zástupců vládnoucí Lidové strany (PP) premiéra Mariana Rajoye.
Do škol by se mohli vrátit takzvaní "neučitelé". Povinnost kantorů mít pedagogickou školu by totiž mohla zmizet. A to už po podzimních sněmovních volbách, píšou Hospodářské noviny.
Vzdělávání zdravotních sester by se mohlo zkrátit. Ministerstvo zdravotnictví tak chce řešit jejich nedostatek v nemocnicích. Nově by zdravotní sestry nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání a po maturitě by jim stačil rok na vyšší odborné škole. Návrh zákona dnes resort poslal k posouzení vládním legislativcům.
Češi a Slováci si budou navzájem automaticky uznávat vysokoškolské vzdělání z druhé země. Umožní to smlouva, kterou dnes podepíše předseda vlády v demisi Jiří Rusnok s premiérem Slovenské republiky Robertem Ficem.
Pravost vysokoškolských titulů je teď možné jednoduše ověřovat na internetu. Projekt s názvem Pravý Diplom spustila brněnská Masarykova univerzita a zapojují se do něj další vysoké školy.