Láva neodtéká směrem k nedalekému rybářskému městečku Grindavík, dodal. To bylo evakuováno už v listopadu a od té doby se do něj vrátila jen malá část jeho 4000 obyvatel.
Vědcům se podařilo prokázat, že předchozí erupce na poloostrově Reykjanes nejsou náhodné. Místo toho se vyskytují v obdobích trvajících celá staletí a podél stejných sopečných zón.
Islandské úřady bedlivě sledují geotermální elektrárnu Svarstengi. Ta se nachází asi tři kilometry od místa erupce a proud lávy se k ní během dne přiblížil na vzdálenost pouhého kilometru.
V době výbuchu sopky na ostrově Sumatra, který vyslal oblak popela až do výšky tří kilometrů, bylo v oblasti kolem 75 turistů. Většině z nich se podařilo dostat do bezpečí.
V přilehlém okrese Agam obloha s příchodem mraku potemněla. Obyvatelé byli vyzváni, aby zůstali ve svých domovech. Podle úřadů si erupce zatím nevyžádala žádné oběti, informovala dnes agentura DPA.
Otřesy půdy z posledních dnů vedly k víkendové evakuaci rybářského přístavu Grindavík s téměř 4000 obyvateli. V ulicích města se objevily široké pukliny a popraskaly i některé domy.
Víc lávy proudí z nedaleké sopky Šiveluč – dalšího vulkánu, který na Kamčatce probudil. V oblasti bylo v sobotu silné zemětřesení. Ani při větších erupcích ale zřejmě nebudou v ohrožení lidé.
Tichomořský stát, který v polovině ledna zasáhla mohutná sopečná erupce a následná cunami, neregistruje žádné případy koronavirové nákazy, píše agentura Reuters. Přesto loď v misi pokračuje.
Na tichomořské souostroví Tonga ve čtvrtek dorazila první dvě letadla s materiální pomocí, pět dní poté, co na ostrovech způsobila obrovské škody erupce sopky a následná vlna tsunami.
Sopka vybuchla v sobotu večer a konžské úřady nařídily evakuaci Gomy. Davy se pak daly na útěk, k hranici Rwandy zamířily podle AFP desítky tisíc lidí. Ty se nyní opět vracejí zpět.
Na záběrech zveřejněných italskou televizí je vidět červený proud lávy stékající po zasněženém vrcholu Etny a tmavý kouř stoupající z jejího hlavního kráteru.
O spojitosti mezi deštěm a činností sopek na Havaji uvažovali geologové už v 19. století. Dosud prokázané případy ale souvisí jen s menšími vulkanickými jevy.
Novozélandská policie zveřejnila seznam devíti oficiálně pohřešovaných; sedm z nich je z Austrálie a dva z Nového Zélandu. Rozdíl v počtech policie nevysvětlila..