„Přemlouvali mě, abych tam do té doby zůstala. Bývala jsem tam hrozně ráda, ale tehdy jsem si postavila hlavu, že chci domů. Kdybych tam zůstala, tak už tu dnes nejsem,“ říká Antonie Kašparová.
Sochu tvoří kříž, který vyvstává z plamenů a na vrchu se mění v polskou orlici s roztaženými křídly. Uvnitř kříže v plamenech stojí rodina. Nad hlavami postav je na trojzubci nabodnuté dětské tělíčko.
Téměř dva tisíce lidí naložilo do autobusů a kamionů svá zavazadla a během dvou let přesídlilo do nových domovů, které pro ně připravila československá vláda. Jak se jim daří 30 let po návratu?
Češi Kupičov založili po své příchodu na Volyň v roce 1870, kdy se sem stěhovali za půdou. Postavili domy, kostel, požární zbrojnici… To všechno v Kupičově zůstalo, jen Češi už tu nejsou.
Už více než rok se snaží získat trvalý pobyt v Česku krajanská rodina z Ukrajiny. Manželé Dubovi s dětmi byli mezi prvními, kteří požádali o přesídlení nabídnuté vládou, a přesto jim ministerstvo vnitra povolení nevydalo. Obyvatelé Mnichovic u Prahy přitom rodině zajistili bydlení a vybavení domácnosti, obec krajanům nabídla práci a ve škole už je připravené místo pro děti. Starostka se domnívá, že úřady postupují velmi liknavě.
Je to podvod, cítíme se oklamáni. Takhle si stěžují čeští krajané ze západní Ukrajiny, kterým na jaře vláda slíbila, že mohou v Česku získat trvalý pobyt za jednodušších podmínek. Teď ale všichni dostali dopis z ministerstva vnitra, že se jejich žádosti zamítají. Krajané prý špatně rozuměli. A tak se obrátili s prosbou o pomoc na prezidentskou kancelář.
Do Česka míří další ocenění Spravedlivý mezi národy. Od Izraele jej in memoriam dostali manželé, kteří za druhé světové války na Ukrajině ukrývali židovskou dívku a tím jí zachránili život. Po válce jí navíc pomohli postavit se na vlastní nohy a založit rodinu. Ocenění předal potomkům manželů izraelský velvyslanec v Praze.
Ministerstvo vnitra chystá přesun skupiny volyňských Čechů z Ukrajiny do Česka. Jedná se o obyvatele donbaské oblasti na východě Ukrajiny, kde se bojuje. Resorty vnitra a zahraničí vytvořily společnou pracovní skupinu, která má prověřit, jestli volyňští Češi skutečně mají zájem o přesídlení do původní vlasti.
Ministerstvo zahraničních věcí podá státnímu zastupitelství podnět k prošetření, zda v kauze volyňských Čechů nebyl spáchán trestný čin pomluvy. V tiskové zprávě uvádí, že šetření neprokázalo některá tvrzení, že se ambasáda v Kyjevě v případu žádosti volyňských Čechů o repatriaci dopustila nezákonného jednání.
Podezření, že se pracovníci velvyslanectví v Kyjevě dopustili trestného činu ohledně žádostí krajanů na Ukrajině o přesídlení do Česka, se nepotvrdilo. Vyplývá to z šetření inspekce ministerstva zahraničí.
Personálu českého velvyslanectví na Ukrajině možná hrozí trestné stíhání. V rozhovoru pro Deník to řekl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Ten zvažuje, že na některé pracovníky zastupitelského úřadu podá trestní oznámení, protože se nevěnovali žádostem volyňských Čechů o přestěhování z Ukrajiny do Česka.
Do jednání o přesídlení volyňských Čechů z Ukrajiny zpět do vlasti se má zapojit i ministerstvo vnitra. Na resort se obrátil prezident Miloš Zeman. Není spokojený s tím, jak se ve věci angažuje ukrajinský velvyslanec. Na zámek v Lánech si proto pozval šéfa vnitra Milana Chovance z ČSSD. Předat mu chce seznam 232 krajanů, kteří se podle Hradu touží vrátit do Česka.
Prezident Miloš Zeman bude repatriaci volyňských Čechů řešit s ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD. Seznam krajanů mu předá 18. října. Na vnitro se Zeman obrátil kvůli údajně špatnému postoji českého velvyslanectví v Kyjevě.
Ministerstvo zahraničí se dnes v reakci na prezidentovu kritiku postavilo za české velvyslanectví v Kyjevě. Mluvčí úřadu Johana Grohová uvedla, že ministerstvo nedisponuje žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli zpochybňovaly práci uvedeného zastupitelského úřadu.
Prezident Miloš Zeman není spokojený s prací českého velvyslanectví v Kyjevě. Nelíbí se mu hlavně jeho přístup k žádostem volyňských Čechů o přesídlení z Ukrajiny do Česka. Prezident proto jejich seznam předá ministru vnitra Milanu Chovancovi z ČSSD, aby v této věci jednal.
Ministerstvo vnitra by mělo prověřit, zda je reálná nějaká rozsáhlejší akce na přemístění volyňských Čechů z Ukrajiny do České republiky. Domluvili se na tom dnes prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Schůzka následovala po předání další žádosti krajanů z Ukrajiny prezidentovi o pomoc s přesídlením do Česka.
Volyňští Češi se do země svých předků vracet nehodlají. Česká republika jim bude dál pomáhat, aby se jim lépe žilo doma na Ukrajině. O přesídlení zpět do Česka volyňští Češi neuvažují, ani o něj nežádají.
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se vydal do ukrajinského Žytomyru, aby se setkal s českými krajany, seznámil se s jejich situací a zjistil, jestli neusilují o návrat do České republiky. Přivezl s sebou také přes 100 kilogramů zdravotnického materiálu určeného pro nemocnice na východě země.
Přesídlení našich krajanů z Ukrajiny zpět do Česka se zatím nechystá. O pomoc 40 rodinám volyňských Čechů požádal minulý týden ministra vnitra prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zahraničí se proto snaží sehnat přesné informace o dnešní situaci českých krajanů. Ani sdružení českých krajanských spolků na Ukrajině totiž o 40 rodinách v ohrožení nic neví.
Krajané žijící na Ukrajině v oblasti Volyně si stěžují, že se o ně česká vláda málo stará. Alespoň zatím totiž kabinet nechce vyslyšet žádost o přesídlení zhruba 40 rodin volyňských Čechů do staré vlasti. Komunita žijící na Ukrajině podle zjištění tuzemských diplomatů totiž není vystavená bezpečnostní hrozbě.
Kabinet Bohuslava Sobotky zatím nechystá rozsáhlou pomoc pro volyňské Čechy na Ukrajině. Česko zatím ani nezaznamenalo větší narůst žádostí o víza od českých krajanů nebo samotných Ukrajinců.
Zástupce českého zastupitelského úřadu v Kyjevě vyrazí za volyňskými Čechy na Ukrajinu. Do Žitomirské oblasti se za nimi vydá se dvěma policisty v sobotu a prověří, zda jsou v bezpečí. Na Ukrajinu se už chystá také zmocněnec ministerstva zahraničí pro krajany Karel Kühnl.
Několik desítek rodin volyňských Čechů chce zpátky do Česka. Bojí se dalšího vyhrocení vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem. O pomoc požádali české ministerstvo zahraničí. Jejich předci přišli na Ukrajinu v polovině 19. století.
Vzdušnou čarou necelých 200 kilometrů od Černobylu leží město Žitomir. V něm dodnes žije řada volyňských Čechů. I po 25 letech trpí děti z této oblasti následky havárie v černobylské jaderné elektrárně. Mají například méně vápníku v kostech a také dýchací problémy. Malá skupinka těchto dětí, často právě volyňských Čechů, se každým rokem jezdí rehabilitovat do Čech.