Čeští krajané na Ukrajině nechystají hromadný návrat do České republiky

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se vydal do ukrajinského Žytomyru, aby se setkal s českými krajany, seznámil se s jejich situací a zjistil, jestli neusilují o návrat do České republiky. Přivezl s sebou také přes 100 kilogramů zdravotnického materiálu určeného pro nemocnice na východě země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odhalil v ukrajinském Žytomyru pamětní desku zavražděným volyňským Čechům

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odhalil v ukrajinském Žytomyru pamětní desku zavražděným volyňským Čechům | Zdroj: ČTK

V Žytomyru žije nejpočetnější česká komunita na Ukrajině. Ministr Zaorálek během své návštěvy žádnou žádost o přesídlení nedostal.

Ministerstvo podle něj nemá informace, že by čeští krajané byli na Ukrajině vystaveni nějakému tlaku. To potvrzují i samotní volyňští Češi. „Mají velké vazby na Českou republiku, mluví česky, ale o tom, že by se vraceli zpátky, nepřemýšlejí. A nakonec k tomu ani, jak mi říkají, není důvod,“ zdůrazňuje zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ukrajinu se s ministrem Zaorálkem vypravil i zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek

„Možná že někdo bude chtít odejít, ale ne že by všichni z toho hnízda vyletěli a odletěli do Čech. To samozřejmě ne,“ dodává se smíchem paní Lena z krajanského rádia v Žytomyru.

O pomoc s přesídlením požádalo asi 40 rodin volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti už v březnu, a to kvůli zhoršení bezpečnostní situace v důsledku rusko-ukrajinského sporu o Krym, který Moskva mezitím anektovala.

Vláda tehdy neviděla k humanitární akci bezprostřední důvod, minulý týden ale repatriaci podpořil prezident Miloš Zeman. „Jde nám o to na místě zjistit, zda se situace nezměnila,“ přiblížil cíl své cesty ministr Zaorálek.

V Kyjevě přistálo letadlo s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a zdravotnickým materiálem určeným pro nemocnice na východě Ukrajiny | Foto: ČTK

Česká republika bude podle Zaorálka dál podporovat krajany na Ukrajině, pro masivní přesídlení ale není důvod. Volynští Češi o to ostatně ani nežádají. Šéfka organizace, která zastřešuje všechny české spolky na Ukrajině, Ludmila Muchinová ví jen o třech rodinách, které by o repatriaci stály.

Dodávky humanitární pomoci

V Žytomyru se dnes ministr Zaorálek setkal s asi pěti desítkami českých krajanů. Odhalil také pamětní desku připomínající 80 volyňských Čechů zavražděných v roce 1938 během stalinského teroru. Slavnostního aktu se zúčastnili volyňští Češi v krojích i potomci zavražděných.

Šéf české diplomacie se rovněž setkal s gubernátorem Žytomyrské oblasti Serhijem Maškovským. Na závěr své návštěvy se v Kyjevě sejde s první náměstkyní ministra zahraničí Natalijou Halibarenkovou.

Na Ukrajině žije okolo 5000 českých krajanů. Pokud prokážou svůj český původ, mohou zjednodušeně získat trvalý pobyt v České republice. Letos toho využilo asi 30 lidí. Od dubna je také snazší vydávání schengenských víz pro ukrajinské Čechy.

„Chtěl bych zjistit, jak se Ukrajina připravuje na blížící se zimu a co pro ně můžeme udělat,“ uvedl Zaorálek s tím, že by Česko mohlo poskytnout sušené mléko, stany či deky.

Už dnes přivezl ministr dodávku humanitární pomoci obsahující obvazový materiál, popáleninové sety, chirurgické rukavice, gázu nebo hemostatické sítě. Jde o poslední část ze dvou tun zdravotnického vybavení, které Praha poslala nemocnicím na východě Ukrajiny.

Nad rámec této pomoci plánuje Česko na východ země dodat ještě dva dýchací přístroje, jejichž nákup zajišťuje české velvyslanectví v Kyjevě.

ČTK, Jaromír Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme