Čtvrtina lidí ve věku 18 až 34 let nikdy nezvedá telefon. Zvonění telefonu ignorují, odpovídají prostřednictvím textových zpráv nebo si vyhledávají neznámá telefonní čísla na internetu.
Na tísňové lince 158 policisté loni přijali 1,4 milionu hovorů, vzrostl i počet tísňových SMS. Podle mluvčí Policejního prezidia Hany Rubášové za to může větší informovanost i důvěra občanů.
Obě společnosti na sociálních sítích informovaly o tom, že se potýkají s výpadkem. O2 před sedmou hodinou hlásilo odstranění závady, T-Mobile služby zprovoznil také.
Vysoké ceny volání a mobilních dat potvrzuje studie zpracovaná pro Evropskou komisi i mezinárodní srovnání, které vypracoval Nejvyšší kontrolní úřad na základě dat Českého telekomunikačního úřadu.
S nástupem dětí do škol se zvýšil počet malých pacientů na ORL klinice v Pardubicích. Děti se chtějí prosadit v davu a křičí. To nedělá dobře hlasivkám. Vytvářejí se na nich hlasivkové uzlíky.
Pro spotřebitele by se páteční půlnocí nic změnit nemělo. Velká Británie bude ještě procházet přechodným obdobím, kdy se všechny změny budou dolaďovat.
Stejně jako na Štědrý den rostlo v síti O2 na rekordní hodnoty využití mobilních dat. Silvestrovská noc potvrdila celoroční rostoucí trend ve spotřebě dat.
Podvodné hovory často připomínají čísla pevných linek - jde například o předvolbu +236, 225 nebo třeba 247. Obranou je na neznámá zahraniční čísla nevolat.
Od středy začíná platit nařízení Evropské komise, které stanovuje maximální ceny mobilního volání a SMS do zemí EU. Čeští operátoři snížili ceny zhruba o polovinu na 5,80 až 5,89 Kč za minutu.
Evropský parlament schválil nový balíček, který zavede cenový strop pro přeshraniční hovory v rámci EU, vznikne systém zpětné komunikace a státy přijmou opatření na zavedení superrychlé sítě 5G.
Češi o prázdninách volali z Evropské unie třikrát více než loni. Objem stahovaných dat se pak zvýšil meziročně desetkrát. Naopak provoz od cizinců z Evropské unie se v Česku zvýšil jen o 75 procent.
Mobilní operátoři od čtvrtka ruší poplatky za roaming z členských zemí EU. Třeba je pozor si dát například na Švýcarsko, které není členem Evropské unie.
Telekomunikační operátor O2 má od pátečního odpoledne problém s mezinárodními hovory v roamingu. Telefonní provoz se přes noc podařilo ve značném rozsahu obnovit.
Až na stovky korun může přijít jediný hovor na zákaznickou linku. Některé firmy ke komunikaci s klienty nadále používají takzvané barevné linky. Ty zpravidla začínají dvojčíslím 81 nebo 84. Jejich užívání přitom omezuje novela zákona o ochraně spotřebitele. Firmy podle ní můžou takové linky využívat, ale jen pro nové klienty. Na výběr musí mít zákazníci i další telefonní čísla, u kterých můžou uplatnit volné minuty ze svého paušálu. Za protiprávní jednání firmám hrozí milionová pokuta.
Předvánoční volání na zákaznické linky internetových obchodů může vyjít až na stovky korun. Do firem před svátky volá velké množství zákazníků a telefonní linky jsou přetížené. Internetové společnosti používají univerzální čísla, hovor proto stojí stejně jako volání na standardní pevnou linku.
Operátor 02 měl ráno výpadek sítě ve velké části Čech. Lidé se přes dvě hodiny nemohli dovolat ani připojit k internetu. Nefungovala ani oficiální webová stránka firmy. Před 11. hodinou operátor veškeré své služby opět zprovoznil. Příčinou poruchy bylo přerušení optického kabelu.
Češi překonali loňský rekord v počtu hovorů na Štědrý den. Operátoři spojili celkem 44 milionů telefonických hovorů, o dva miliony více, než před rokem.
Levnější volání, textové zprávy i mobilní internet - ceny za evropské roamingové služby jsou na rekordních číslech. Jen za posledních sedm let se snížily až o 90 procent. Ještě levněji by lidé mohli volat od roku 2016. Evropská komise chce totiž poplatky za roaming úplně zrušit.
Už od zítřka opět výrazně zlevní používání mobilních telefonů v zahraničí. Od 1. července vstoupí v platnost nové cenové limity, které prosadila Evropská unie. Maximální cena za 1 sms zprávu bude 6 centů, tedy zhruba 1,50 korun. Cena jedné minuty volání ze zahraničí nebude dražší než 19 centů, což je asi 5 korun.
Volání ze zahraničí by mělo být od začátku července zase o něco levnější. Evropská unie tak pokračuje v plánovaném snižování cen za volání, esemesky i stahování dat. Používání map, sledování videa nebo procházení e-mailů v chytrých mobilech tak už bude na dovolené v zemích unie o něco příjemnější.
Na světě existuje asi jen málo uživatelů internetu, kteří by neznali program Skype. Pravidelně ho používá 660 milionů lidí.Děkovat za to mohou trojici programátorů z Estonska, kteří Skype přesně před deseti lety pustili zadarmo do světa.