Alena Terezie Vítek ze seriálu Mámou potmě má i vzhledem k tomu, že je samoživitelka profesí hned několik. Vystupuje jako zpěvačka, je aktivizační terénní pracovnice nebo také lektorka workshopů.
Linda Luksa pracuje jako trenérka vodicích psů pro nevidomé. „Je to odměňující, protože zkvalitňujete lidem život,“ říká v rámci seriálu Narozeni do svobody o mladých inspirativních lidech.
Případy, kdy lidi s handicapem kvůli asistenčním psům vyhazují z dopravních prostředků nebo budov, nejsou ojedinělé. Změnit to má nový zákon Ministerstva práce a sociálních věcí.
Projekt Tlapka v dlani má pomáhat nejen nevidomým, ale i samotným vězňům. Podle šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala je povede k větší zodpovědnosti a nutnosti starat se o někoho jiného.
Pro mnohé lidi s hendikepem je největším pomocníkem jejich speciálně vycvičený pes. Jenže zvíře někdy nemůže bez náhubku do tramvaje, jindy nemůže doprovodit svého pána třeba na vyšetření do nemocnice. Změnit to chce ombudsmanka. Proto dává na vládu doporučení, aby ministři přijali speciální zákon, který by rozšiřoval práva lidí s vodicím nebo asistenčním psem.
Vodící psi jsou pro většinu nevidomých nepostradatelní. Jedním z nich je i Xanto. Nový, mladý pomocník pro Renatu Moravcovou z Dobrušky na Rychnovsku. Po jejím boku vystřídá dosluhujícího, ale spolehlivého ‚mazáka‘ Sonyho.
Vodicí a asistenční psi soutěžili na výstavišti v pražských Letňanech o titul mistra republiky. Akci každý rok pořádá nezisková organizace Helppes, která tak chce upozornit na význam psů v životě lidí s postižením. Poslušnost i výkon víc než dvaceti účastníků hodnotili porotci z Česka a Slovenska.
Až desítky tisíc korun stojí operace psa, který má prasklý vaz v koleni. Pro nevidomého Jaroslava Muzikanta z Hradce Králové je přitom jeho labradorka nepostradatelným pomocníkem. Kvůli vážnému onemocnění už skoro nemohla chodit a nákladnou operaci si majitel nemohl dovolit. Odborníci z veterinární a farmaceutické fakulty v Brně se proto rozhodli, že zákrok provedou zdarma.
Vodicí a asistenční psi předvedou svůj um na mistrovství České republiky. Výkony čtyřnohých pomocníků posoudí čeští i mezinárodní odborníci, kteří rozumějí problémům zrakově postižených a jinak hendikepovaných lidí.
Malým výcvikovým střediskům vodicích psů hrozí zánik. Sociální reforma zavedla novinku, podle které se nárok na dotaci vztahuje jen na vodicího psa ze střediska, které je součástí mezinárodní organizace nebo o členství alespoň požádalo. Větší centra tuto podmínku splnit mohou, menší ale nezvládnou vycvičit požadovaný počet psů.
Společnost Helppes od dubna cvičí vodicího poníka, který může v doprovázení nevidomých nahradit psa. Je to vůbec první pokus v České republice. Flekatá kobylka Katrin, která pochází z Holandska, je stabilnější a psychicky vyrovnanější než pes.
V ulicích mnoha českých i moravských měst jsme mohli potkat studenty a dobrovolníky, kteří prodávají bílé pastelky. Cílem charitativní akce je pomoc nevidomým a slabozrakým a také přiblížení světa těchto lidí široké veřejnosti.
Už posedmé hostí areál občanského sdružení Helppes v pražském Motole Mistrovství České republiky ve výkonu vodících psů. Vedle těchto pomocníků nevidomých lidí tu budou mít svůj závod i asistenční psi. Pořadatelům se podařilo uspořádat už 2. ročník ojedinělé soutěže asistenčních psů.