„Je to pozůstatek našich předků, je skvělé tu jen stát. Že si můžeme sáhnout na cihly našich předků, je pro nás úplný dárek,“ pochvalují si Jason s Paulem. Putují po Moravě a hledají habánské památky.
„Objednejme si, pokud teď není, předplaťme si. Možná nemá dotyčný vinař ani láhev toho původního, možná bude muset vinici teprve vysadit. Ale do té doby bude naše objednávka motivací, aby to nevzdal.“
Čtyřicet metrů pod hladinou Vranovské přehrady leželo rok více než 900 lahví sektu vinařské firmy z Lechovic na Znojemsku. Při teplotě pět stupňů Celsia a tlaku pět atmosfér sekt kvasil a zrál. Speciální podmínky mu podle vinařů dodají nezaměnitelnou chuť a jemné perlení. Dnes tyto láhve vylovili potápěči. Nápoj půjde do dražby, jejíž výtěžek pošlou organizátoři na konto Centra Paraple, které pomáhá lidem s poraněnou míchou.
Malým vinařům vadí novela stavebního zákona a s ní související novela zákona o správních poplatcích, která u vinařských staveb, tedy i sklepů a lisoven, zvýšila poplatky za stavební povolení a umístění stavby o stovky procent. Zatímco dříve stálo stavební povolení pár set korun, od letošního ledna je to 10 tisíc korun. Za umístění stavby pak stavebník zaplatí 20 tisíc korun. Vinné sklepy jsou totiž zahrnuty do té kategorie staveb, u které jsou poplatky nejvyšší. Za sklep se tedy nově platí stejně jako třeba za velkou halu obchodního řetězce.