Nespokojenost dali včelaři najevo umístěním stovek úlů na náměstí v Lyonu. Nantes prošel protestní pochod. Včelařům vadí dovoz medu ze zahraničí a nedostatečná ochrana životního prostředí.
V Ústeckém kraji jsou včelstva například na rekultivacích dolu ČSA a Vršany nebo v elektrárně Počerady. S nápadem přišel jeden ze zaměstnanců firmy, sám amatérský včelař Roman Dejmek.
Městských včelařů v Česku přibývá. Například v Praze včelaří téměř tisícovka lidí. Podmínky přitom můžou být díky rozmanité zeleni ve městě příznivější než na venkově.
Včelaři v Česku začínají stáčet první med. Odhadují, že snůška bude průměrná, i když část včelstev uhynula kvůli varroáze a jejich obnova bude finančně nákladná.
Na mnoha místech v České republice hynou včelstva. Vůbec nejvyšší úhyn zatím zaznamenal Ústecký kraj, kde se ztráty vyšplhaly až k tisícům včel. Na vině je nemoc varroáza.
Nejvyšší ztráty včelstev byly zjištěny v Moravskoslezském kraji (35,2 procenta) a Olomouckém kraji. Nejnižší ztráty evidovali včelaři v Pardubickém kraji (10,8 procenta) a na Vysočině (12,3 procenta).
Postřiky proti plevelům nebo broukům do přírody nepatří, říká včelař Augustin Uváčik. „Včely je detekují. Na takové rostliny vůbec neletí, a pokud se včela kontaminuje, raději zemře mimo úl,“ dodává.
V květnu způsobil postřik na řepce v Šenově u Ostravy úhyn tisíců včel. Agrární analytik Petr Havel k tomu říká, že jde v celkovém kontextu jen o mizivý počet, jak uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz
„Bezpochyby tyto včely, které hynuly, se musely kontaminovat na té řepce. Zemědělec potvrdil, že použil přípravek přímo v plném květu řepky,“ řekl včelař Tureček Českému rozhlasu Ostrava.
Čeští vědci zjistili, že řasa chlorella má blahodárné účinky na včely. Přišli na to náhodou. Chlorella zvyšuje u včel produkci medu, chrání je před některými chorobami a dožívají se vyššího věku.
Stát bude méně kontrolovat malé pivovary, píšou Hospodářské noviny. Regionální deník upozorňuje na obavy včelařů, bojí se, že by zloději mohli zneužít informace o umístění úlů v internetovém registru.
V českých obchodech hrozí nedostatek medu a téměř jisté je jeho zdražení. To vše kvůli letošní dlouhé zimě a také epidemii nemoci včelstev, která postihla některé regiony.
Letošní dlouhá zima způsobuje problémy včelařům z Jesenicka. Kvůli přetrvávajícímu chladnému počasí zůstává většina včel zatím v úlech a včelaři očekávají špatnou sezonu.
Loňský rok byl pro včelaře kritický. Chovatelům uhynulo téměř 20 procent včelstev. O rok dříve to bylo přes šest procent. Proč včely v posledních letech hojně hynou, se snaží odhalit i mezinárodní studie. Čeští chovatelé poskytují informace vědcům z Univerzity Palackého.
Zloději stále častěji kradou i včelí úly a vypátrat pachatele není snadné. Chovatelé si proto včelíny zajišťují nejmodernější bezpečnostní technikou. Michal Říha z Pravčic si po ztrátě čtyř úlů do zbylých nainstaloval i sledovací zařízení.
Na Olomoucku řádí podle hasičů žhář nebo skupina žhářů. Odnáší to posedy nebo včelíny, v posledních týdnech jich shořelo několik. Hasiči likvidovali požáry v různých částech regionu. Většinou to bylo na odlehlých místech, proto k případům nejsou žádní svědci.
Jediná kapka medu stojí spoustu úsilí nejen včely, ale také jejich opatrovatele - tedy včelaře. V Kopřivnici na Novojičínsku se chovatelé včel scházejí už 95 let. Výročí spolkové činnosti si letos připomínají výstavou, kterou zdejší muzejníci připravili v Šustalově vile Lašského muzea.
Včelaři na Českolipsku si dobře pamatují, jak před čtyřmi roky museli úplně spálit bezmála 130 včelstev kvůli včelímu moru. Přestože se nemoc v současnosti objevila těsně za hranicí Českolipska na Děčínsku, letos se včelám v regionu daří. Teplá zima a předčasný příchod jara jim prospívá. Vše nasvědčuje tomu, že by tak letos mohlo být i více medu než vloni. Cenu to ale pravděpodobně nesníží.
Včelaři varují, že letos bude medu výrazně méně. Kvůli táhlé zimě totiž klesly počty včelstev, protože včely neunesly v tělech trus. Příroda jim velí nekálet do úlu, takže jim nakonec buď práskly váčky, nebo trus v nevyčištěných úlech vyvolal vážnou chorobu.