Odchod Vlámska z království by pro zbylé části země znamenal hospodářskou katastrofu. Bez finanční podpory z Antverp by Valonsko stejně jako Brusel přišly na mizinu.
Hádku mezi dvěma národy může vyvolat ledacos. Mezi Vlámy, mluvícími nizozemsky, a frankofonními Valony se tentokrát rozhořel spor o pandy velké, které Belgii darovala Čína. Do nového domova mají zvířata dorazit příští rok na jaře. A Vlámům se nelíbí, že vzácné pandy návštěvníci uvidí ve valonské zoologické zahradě.
Jazykové rozdělení Belgie už došlo tak daleko, že v jedné vlámské škole v Bruselu zavedli tresty pro děti, které mezi sebou mluví francouzsky. Nejde o tresty fyzické, ale o dodatečné hodiny nizozemštiny, která je v této škole vyučovacím jazykem. Ředitelka školy ve čtvrti Jette, která je součástí oficiálně dvojjazyčného bruselského regionu, vydala zákaz mluvit francouzsky i o přestávkách. Podle rodičů dětí z frankofonních rodin, které do vlámské školy chodí, je to skandál.
Předsednická země Evropské unie zatím povede sedmadvacítku v čele s dočasnou vládou. Dosavadní jednání o sestavení nového kabinetu zkrachovala. Po červnových předčasných volbách se vlámské a valonské strany nedohodly na reformě financování národních regionů z federálního rozpočtu. Ve snaze o nalezení kompromisu ale nepolevují.
Po čtyřech dnech váhání přijal belgický král Albert demisi federální vlády. Kabinet premiéra Yvese Leterma padl. V zemi se schyluje k předčasným volbám.