Nákup vajec asi většina z nás považuje za rutinu, může to ale být i opravdová věda. Na polských trzích si totiž vyberete z široké nabídky podle druhu slepice, její stravy či životních podmínek.
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
Dozvěděli se něco o českých velikonočních tradicích a podle americké tradice se děti vydaly do zahrady sbírat vajíčka se sladkostmi, které tam nechal velikonoční zajíček.
Lidé si slepice začali pořizovat loni na podzim po skokovém zdražení vajec. Drůbežárny tak čelí náporu zájemců o mladé slepičky i o ty starší, o které dřív zájem nebyl.
Už ne téměř na dvojnásobek jako v Česku, ale stále o výrazných 79,2 procenta zdražila vejce v Maďarsku. V Německu je přitom cenový nárůst nižší než průměr EU, za únor činil meziročně 16,6 procenta.
„Míchaná vajíčka jsou moje specialita. Já uznávám téměř výhradně vaječné snídaně. Vajíčka na různé způsoby. A míchaná vejce jsou specifická disciplína,“ přiznává Martin Pecina.
Dárci spermií a vajíček zůstávají v Česku podle zákona anonymní. Takto uměle zplozené děti ale následně hledají své biologické rodiče pomocí DNA testů. Jak je to možné? Dozvíte se v článku.
Ženám, které chtějí darovat vajíčka, musí být maximálně 35 let a musí být naprosto zdravé. Zároveň je nutné, aby úspěšně prošly interním, gynekologickým, psychologickým a genetickým vyšetřením.
„Chceme debatovat i o limitaci počtu odběrů, odborná vyjádření nyní hovoří o dvou až třech odběrech za život,“ sdělil Radiožurnálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Rekonstrukce pražského Negrelliho viaduktu se protáhne o půl roku, píše Právo. A podle Mf Dnes sociální sítě odmítají propagovat citlivý obsah. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Buňky odebrané z vaječníku uhynulé samice nosorožce bílého Nabiré se podařilo v Itálii oplodnit. Ředitel Zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas Radiožurnálu potvrdil, že dvě vajíčka odebraná z těla Nabiré začala dozrávat. Italská laboratoř ale udělala závažnou chybu - použila sperma z jiného druhu nosorožce.
Koleda, malovaná vejce a rodinná setkání, tak vypadá Velikonoční pondělí v České republice. Jednu tradici máme ale naprosto mimořádnou. Mrskání děvčat pomlázkou je totiž ve světě naprostou raritou. Mrskačka však zdaleka není jediná tradice, která se k Velikonočnímu pondělí váže.
Svatý týden vrcholí Velikonočním pondělkem spojeným s koledou. Zatímco v minulosti mohli děvčata s pomlázkou obcházet jenom dospělí muži, dnes už se koledy účastní i děti.
Ozdobit vajíčka rostlinnými barvami dnes mohou návštěvníci v muzeu v Litoměřicích. Ve znamení květin bude tento víkend na zámku Velké Březno. Při prohlídce budou návštěvníci procházet komnatami vyzdobenými jarními květinami.
V Kraslicích na Sokolovsku můžou lidé ode dneška navštívit tradiční výstavu s názvem „kraslice v Kraslicích“. Letos jde o 15. ročník akce. Návštěvníci si vedle prohlídky můžou dokonce velikonoční výzdobu i sami vyrobit.
Barevné kraslice zdobí o Velikonocích domácnosti i v Německu. Tato tradice je Čechům i Němcům společná. Zatímco v Česku si chlapci půjdou vykoledovat vajíčko s pomlázkou v ruce, v Německu se o vejce někdy svádějí urputné boje.
Maďarsko se dostalo do stejné vajíčkové krize jako Česko a další středoevropské země. Drůbežáři se vymlouvají na nové směrnice Evropské unie, které zakazují chov slepic v menších klecích a vyšší cenu přenášejí na zákazníky. Organizace na ochranu zákazníků ale upozorňují, že směrnice je známá už od vstupu země do Evropské unie, tedy od roku 2004.
Prodej žádaných domácích vajíček jako cestu jak si přilepšit zvolila opavská Armáda spásy. Na jejím statku ve Strahovicích na Opavsku pracují bezdomovci, kteří se tam starají o zvířata i o velký pozemek.
Slovensko pozastavilo prodej drůbežího masa a vajec dovezených z Německa. Slovenské úřady chtějí nejdříve prošetřit, jestli se do země nedostaly potraviny otrávené dioxinem. Nebezpečnou látku používali chovatelé drůbeže skoro po celém Německu.