Roste poptávka po slepicích. Zájem je i o nosnice, které ve velkochovech vyměňují za mladší
Lidé si slepice začali pořizovat loni na podzim po skokovém zdražení vajec. Drůbežárny tak čelí náporu zájemců o mladé slepičky před snůškou, ale dokonce i o ty, o které dříve nebyl zájem, tedy o starší slepice.
Na náměstí v Jílovém dovezl slepice prodejce Libor Barák. Lidé už na něj čekali. „Dneska na trasu, kterou máme, jedeme dvěma auty,“ říká. Při jednom takzvaném závozu prodá mezi 500 a 600 kusy na jedno auto.
„Je tady inflace a všechno, tak proč nemít vlastní vajíčka,“ vysvětluje jeden ze zákazníků Ondřej Haluza z Děčína. Přišel si do Jílového pro dvacet slípek.
Libor Balák rozváží slepice, kohouty i husy z farmy na Vysočině. A nestíhá se otáčet, jak se hrnou objednávky.
Zájem vzrostl také o takzvané vynesené slepičky, starší jednoho roku, které větší farmy nahrazují novými, ale v malochovu se ještě dobře uplatní. Potvrzují to zkušenosti firmy z Královéhradeckého kraje.
Chtěla doma chovat slepice, ale nemá čas se o drůbež starat. S přáteli tak vybudovali komunitní kurník
Číst článek
„Ta poptávka po mladých slepičkách i těch starších je od září loňského roku do letošního dubna enormně vysoká,“ řekl ředitel podniku Vejce Kosičky Jan Pozdílek.
Jakmile zveřejní nabídku, mají hned vyprodáno. „Volají nám lidé od Ostravy, od Brna nebo Karlových Varů, jestli něco nemáme, že si přijedou i tu dálku,“ popisuje.
Podobnou zkušenost mají třeba také ve firmě Proagro Nymburk. I když nikde neinzerují, jsou zavaleni žádostmi. Nárůst zájmu o slípky je podle nich až jednou takový než třeba vloni zjara.
Slepice si pořizují i lidé, kteří s jejich chovem nemají vůbec žádné zkušenosti.