„Opozice má vysledováno, že u Čechů ze zahraničí ztrácí. I proto se mi její argumenty zdají účelové. Korespondenční volbu odmítám problematizovat,“ uvedla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.
„Je zjevné, že Petr Pavel není expertem v oblasti ústavního práva. Zvolil přístup, který dává logiku. To jest, pokud nevím, vytvořím tým, který mi poradí,“ vysvětluje politolog Lubomír Kopeček.
Podle Tomia Okamury (SPD) hnutí stojí za tím, že by Jaroslav Bašta jako prezident vládu odvolat mohl, opak prokáže jen Ústavní soud. Experti na ústavní právo považují odvolání vlády za protiústavní.
Vysvětluje, že soudy nemohou rozhodovat o konkrétních opatřeních a něco občanům přikazovat. Mají ale kasační pravomoc, tedy možnost rušit rozhodnutí veřejné správy, která nejsou v souladu se zákonem.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který změnu podpořil, má novela funkci „zabezpečení do budoucna, kdy bude ze strany Unie mnohem obtížnější toto právo na české úrovni omezit.“
Právě na základě žaloby Ondřeje Dostála Městský soud v Praze před časem uznal, že jarní opatření byla razantní a plošná – a taková opatření může dělat pouze vláda během nouzového stavu.
„U nás k návrhu zákona stačí podpis jednoho poslance. Bohužel z toho vyplývá, že návrhů zákonů je strašně moc. A velká část z nich se nikdy neprojedná,“ říká Jan Wintr.
Po Johnsonovi a v moderní době Nixonovi a Clintonovi je Trump teprve čtvrtým prezidentem Spojených států, který musí čelit přípravě impeachmentu. Nejen Amerika je zvědavá, jak to celé dopadne.
Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, kterého Zeman neúspěšně navrhoval na ústavního soudce, v pondělí řekl České televizi, že by prezident kvůli zmíněným skutkům neměl čelit žalobě.