„Nyní řešíme možnost, aby bylo jednoznačně definované, že nemocnice musí nabídnout bezplatnou variantu přítomnosti rodiče během hospitalizace,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Poslanec Tomáš Vymazal uhradil vzniklé výdaje za elektřinu a zisk z těžby kryptoměny ve výši 4434 korun poté daroval na charitativní účely Jídelně Kuchařek bez práce.
Některým lékařům vadí, že pojišťovny neproplácejí nadstandardní umělé čočky, a to třeba ty, které léčí astigmatismus. Jde o vadu, kdy člověk nevidí ostře na jakoukoliv vzdálenost. Pacient tak musí při operaci uhradit rozdíl ceny. Upozorňuje na to dnešní seminář, který pořádá sněmovní zdravotnický výbor.
Klienti cestovních kanceláří zřejmě nebudou mít jistotu, že v případě krachu cestovky dostanou sto procent vzniklé škody zpět. Poslanci schválili novelu zákona o cestovním ruchu, podle které cestovní kanceláře nebudou muset překročit sjednaný limit plnění. Normu teď posoudí prezident.
Pojišťovny budou pravděpodobně platit nároky zákazníků zkrachovalých cestovních kanceláří jen ve sjednané výši. Senát schválil dohodu pojišťoven a cestovních kanceláří s ministerstvem pro místní rozvoj na novele o cestovním ruchu. Jinak by totiž pojišťovnám hrozilo, že by musely hradit nároky klientů v plné výši bez ohledu na limit. Už také začaly kancelářím vypovídat smlouvy.
2:24
|Helena Šulcová, Martin Karlík, Marína Dvořáková|Člověk
Osmdesát let jezdí děti z oblastí zatížených smogem nebo malí pacienti, které trápí různé neduhy, do ozdravoven. Do hor, na venkov, za sluncem a čistším vzduchem. Otázka ale je, jak dlouho ještě v tom budou pokračovat. Provozovatelé ozdravoven varují, že možná budou muset skončit. Dětí jezdí totiž čím dál méně.
Za 362 léků si ode dneška v lékárně pacienti připlatí. Zdravotní pojišťovny je přestávají hradit. Jde o medikamenty, které jsou volně prodejné. Lékaři je ale dosud mohli předepisovat na recept, pacientovi pak přispívala na lék pojišťovna.
Od 1. července už pojišťovny nebudou hradit některé léky. Jde o téměř čtyři stovky medikamentů, které jsou teď jak volně prodejné, tak na předpis. Někteří pacienti si tak budou muset v lékárnách připlatit až o stokoruny měsíčně. Z vlastní kapsy si budou muset uhradit třeba řadu léků na alergie, kašel, bolesti kloubů, zad nebo řídnutí kostí.
Ode dneška se snižují o sedm procent maximální ceny léků a stejně tak jejich úhrady ze zdravotního pojištění. Snížení má platit rok. Zdravotní pojišťovny díky tomu ušetří. Pacienti ale v lékárně zaplatí víc.
Nemocnice mají příští rok dostat od pojišťoven méně. Za akutní péči o pět procent nižší úhradu nákladů než letos, za následnou péči pacientů o deset procent méně. Takové snížení úhrad bude prý pro řadu z nich smrtící. O situaci chtějí nemocnice jednat přímo s premiérem Petrem Nečasem.
Pacienti možná budou muset ode dneška dočasně platit víc za některé léky - konkrétně za léky na tlak, astma či Alzheimerovu chorobu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)snižuje úhrady těchto léků ze zdravotního pojištění.