„Státní penzijní fond bude mít stejné podmínky jako ostatní. Nic to nezmění,“ říká v pořadu Peníze a vliv šéfka Asociaci pro kapitálový trh Jana Brodani.
Kabinet se zabýval zprávou o stavu a o vývoji penzijního systému, podle níž se penzijní systém beze změn propadne v budoucnu do deficitu a růst výdajů může zmírnit odsouvání penzijní věkové hranice.
Jen do konce září mají účastníci druhého pilíře čas rozhodnout se, jak má jejich penzijní společnost naložit s našetřenými penězi. Už letos na jaře jim měl od společnosti přijít dopis s informací, jak vyrozumění poslat. Po rozhodnutí o zrušení druhého důchodového pilíře to udělaly všechny penzijní firmy.
Spoření v takzvaném třetím důchodovém pilíři by mohlo být atraktivnější. Lidé by například měli mít možnost spořit dřív než od 18 let věku, výhodnější by mělo být postupné vyplácení naspořených peněz. Zvýšit by se měly také daňové úlevy. Předpokládá to doprovodná předloha k normě o zrušení druhého důchodového pilíře, kterou dnes schválila sněmovna.
Poslanci odstartovali první krok k zrušení druhého penzijního pilíře. Přes nesouhlas pravice poslala návrh zákona, který má zamezit vstupu dalších klientů, do dalšího projednávání. To ale nebude tak rychlé, jak vládní koalice chtěla. Pravicová opozice dnes ve sněmovně totiž vetovala zrychlené projednání normy.
Různé formy důchodového připojištění využívalo na konci třetího čtvrtletí přes čtyři miliony a 800 tisíc lidí. Podle Asociace penzijních společností tak oproti loňskému roku ubylo asi 130 tisíc střadatelů. Ještě v létě to bylo asi o 85 tisíc méně než na konci roku 2013.