Cena severomořské ropy Brent ve středu sestoupila na letošní nejnižší úroveň. Oznámení o odkladu zvýšení těžby organizací OPEC+ ji zvýšil jen nepatrně, pohybuje se kolem 73 dolarů za barel.
Západ uvalil po invazi Moskvy na Ukrajinu koncem února 2022 na ruský vývoz energií rozsáhlé sankce. Snaží se tak připravit Rusko o důležité příjmy z prodeje ropy a plynu.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem během svých monologů slavnostně prohlásil, že ruská ekonomika nyní roste nejrychleji v Evropě.
K růstu poptávky podle organizace také pomůže nárůst silniční dopravy. Do roku 2045 bude podle jejího odhadu na silnicích po celém světě jezdit 2,6 miliardy vozidel, což je o miliardu více než loni.
Venezuela byla v 50. letech čtvrtou největší ekonomikou na světě. Teď je na západní polokouli po druhou nejchudší zemí. K rozkladu zemi dovedl režim Huga Cháveze a jeho pokračovatele Nicoláse Madura.
Přestože americký prezident Joe Biden označuje změnu klimatu za zásadní problém lidstva, který chce naléhavě řešit, jeho vláda právě schválila obří projekt nové těžby ropy v Arktidě.
Zemětřesení podobné síly zasáhlo západní Texas před měsícem. Otřes 16. listopadu měl sílu 5,3 stupně a epicentrum asi 153 kilometrů západně od Midlandu.
22:45
Praha||Štěpán Sedláček|Ekonomika|Svět ve 20 minutách
Dovoz ruské ropy do Číny se v květnu meziměsíčně zvýšil o 28 procent a dosáhl rekordní úrovně. Rusko dokonce předstihlo Saúdskou Arábii a stalo se největším dodavatelem ropy do Číny.
Konec těžby bude mít podle Axla Fjeldavliho velký vliv na norskou ekonomiku: „Pro norskou ekonomiku je ropný průmysl obrovsky důležitý. Je to srovnatelné dokonce i s některými arabskými zeměmi.“
Že se loni v dubnu, v celosvětové panice z pandemie, cena ropy propadla dokonce do záporu, na to už se skoro zapomnělo. Není divu, cena této komodity se vrací na předkrizové hodnoty.
Pandemická krize uspíšila nástup konce ropné epochy. Rusko, stát svou ekonomikou naprosto závislý na těžbě ropy, by se mělo začít na změnu poměrů připravovat.
Hlavní index tokijské akciové burzy Nikkei 225 odepsal 2,33 procenta. Hlavním důvodem propadu je dohoda OPEC o snížení produkce ropy o necelých 10 milionů barelů. Přetrvává zájem o zlato.
Administrativa amerického prezidenta Trumpa navrhla zpřístupnit skoro celou oblast pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu. Například u břehů Kalifornie to bude možné poprvé po více než 30 letech.
Americký prezident Donald Trump dnes vydal nařízení otevřít těžbě ropy a zemního plynu rozsáhlé oblasti v amerických vodách. Zrušil tak zákaz Baracka Obamy.
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu se ve středu dohodli na stanovení nového těžebního limitu pro tuto surovinu. Chtějí tak podpořit ceny ropy. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z OPEC. Nový limit bude podle nich pod současnou aktuální produkcí. Kartel podle dalších zdrojů dojedná podrobnosti dohody na svém listopadovém ministerském zasedání ve Vídni.
Kanadská společnost CHC Group je v bankrotu. Patřil jí vrtulník, který se minulý týden zřítil na jihozápadě Norska. Při nehodě zahynulo 13 lidí. S dnešním bankrotem firmy ale toto neštěstí nemá spojitost.
Představitelům členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednové úrovni, protože Saúdská Arábie trvá na tom, aby se k dohodě připojil i Írán. Katarský ropný ministr Muhammad Sadá uvedl, že OPEC potřebuje více času na projednání dohody. Nový termín setkání zatím stanoven nebyl, podle zdrojů by to mohlo být po červnovém zasedání kartelu OPEC.
Rusko pokračuje v jednáních se světovými exportéry ropy o zachování současné úrovně těžby. Moskva tím chce zabránit dalšímu snižování ceny černého zlata, zatím ale neúspěšně.
Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se shodly na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Chtějí ale, aby se k nim přidali i další přední producenti. Po dnešním setkání se svými protějšky to oznámil katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá.
Vážnou krizi britské těžby ropy v Severním moři předpovídá kvůli nízkým cenám čelní představitel tohoto odvětví. Robin Allan v rozhovoru pro BBC řekl, že celé odvětví stojí kousek od kolapsu. Podle jiných expertů ale situace tak vážná není.