Boxerky byly loni diskvalifikovány v průběhu mistrovství světa pořádaném Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) na základě blíže nespecifikovaných testů.
„Sportovní výkon je determinovaný více faktory než testosteronem,“ nesouhlasí sociolog Zdeněk Sloboda. „Stanovení pravidel a transparentní testování by situaci zlepšilo,“ říká lékař Dalibor Pastucha.
Sportovkyně, která v úvodním zápase vyhrála po pouhých 46 vteřinách, byla v minulém roce diskvalifikována mistrovství světa kvůli vyšším hodnotám testosteronu. S překážkami se potýkala již od dětství.
„Ten Tchajwanec – nebo Tchajka (Tchajwanka – pozn. red.) má vlasy nakrátko a opravdu vypadá jako kluk,“ myslí si o sportovkyni s vyšším testosteronem Marek Šimák, prezident České boxerské asociace.
Semenayová získala na olympijských hrách v letech 2012 a 2016 zlato v běhu na 800 metrů, od roku 2019 však na své nejsilnější trati nesmí v mezinárodních závodech startovat.
Pogba měl pozitivní test na testosteron při namátkové kontrole 20. srpna. Od 11. září má pak pozastavenou činnost. Podle listu Gazzetta dello Sport způsobil pozitivní výsledek doplněk stravy
Transgender atletky, které prošly mužskou pubertou, nesmí soupeřit v ženských soutěžích, rozhodla rada Světové atletiky. Podmínky se zpřísnily i pro atletky s odlišným sexuálním vývojem.
„Problémem má být zvýšená hladina testosteronu a jeho prekurzorů, což jsou jakési stavební kameny testosteronu. Jedná se o látky, které přirozeně produkuje lidské tělo,“ řekl právník Jan Šťovíček.
Dvojnásobný olympijský vítěz v plavání Conor Dwyer dostal za užití testosteronu zákaz startů na 20 měsíců. Třicetiletý Američan krátce po pátečním vynesení verdiktu oznámil, že končí kariéru.
Švýcarský soud obnovil platnost pravidla mezinárodní federace IAAF, podle něhož nesmějí atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu závodit na středních tratích bez hormonální léčby.
Dvojnásobná olympijská šampionka v běhu na 800 metrů se představila poprvé od zavedení pravidla, které atletkám s vyšší hladinou testosteronu zakazuje závodit bez hormonální léčby.
Keňa vyřadila kvůli novému pravidlu IAAF, které se týká atletek s přirozeně vyšší hladinou mužských hormonů, dvě závodnice z nominace na víkendový štafetový mítink World Relays.
Dřív by bylo něco takového nemyslitelné, ale do budoucna by se mohly ve sportu zbourat zaběhlé pořádky. Mluví se o vytvoření nové, třetí kategorie pro běžkyně s vyšší hladinou testosteronu.
Atletky s vyšší hladinou testosteronu nebudou moci závodit středních tratích, když nebudou brát léky na snížení tohoto hormonu v těle. Podle Michala Poláka z Antidopingového výboru jde o správný krok.